A gribinden 2 ölüm daha

Diyarbakır'da üç gün önce sezaryene alınan 34 yaşındaki anne önce ikizlerini sonra kendi hayatını kaybetti. Konya'da da 37 yaşında bir kadın A gribinden öldü

Türkiye'de A gribinden ölenlerin sayısı dün üçe çıktı. Diyarbakır'da sezaryenle doğum yapan 34 yaşındaki Beşire Bozkurt, önce ikizlerini sonra da kendi hayatını kaybetti. Eğil ilçesi nüfusuna kayıtlı Bozkurt, üç gün önce ilk doğum için Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Doktorlar, genç kadının sezaryenle doğum yapmasına karar verdi. Ancak, sezaryen sırasında bebeklerden biri anne karnında, 1 kilo 700 gram ağırlığında doğan diğeri ise kuvöze alındıktan kısa süre sonra hayatını kaybetti. Bu arada annenin sağlık durumu da kötüleşti. Genç kadının akciğerlerinde enfeksiyon olduğunu sanan doktorlar, antibiyotik tedavisine başladı. Fakat tedaviye yanıt vermeyen ve durumu kötüleşen talihsiz kadına yapılan ileri tetkiklerde, A gribi olduğu belirlendi. Beşire Bozkurt dün saat 14.00 sıralarında da yaşamını yitirdi. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimliği'nden yapılan açıklamada ise "Hastamız hastaneye yattığında akciğer enfeksiyonu bulguları mevcuttu. Mevcut bulgular nedeniyle hastanın virüsü dışarıdan kaptığı, hastanemizden bulaşmadığı düşünülmektedir" denildi. Hamile kadınların A gribine karşı yüksek risk grubunda bulundukları ve çok dikkatli olmaları gerektiği de belirtildi.

KRONİK HASTALIĞI VARDI

Sağlık Bakanlığı Konya'da kronik hastalığı bulunan 37 yaşındaki bir kadının kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini bildirdi. Bakanlığın açıklamasına göre söz konusu kişiden alınan numunede pandemik( H1N1) virüsü bulunduğu tespit edildi. Ümmü Sezgin'in pazartesi günü öldüğü, ölüm nedeninin A gribi olduğu dün belirlendi. Bu ölümle Türkiye'de pandemik gripten ölen kişi sayısı 3'e yükseldi.

BİZE ULAŞIN