Avrupa'dan dönüşler öncelikli değil

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Avrupa'dan gelecek terör örgütü mensuplarına yönelik bir çalışma olmadığını belirterek, ''Avrupa'dan gelişleri birinci planda görmüyorum. Esas olan Kuzey Irak'tan, dağdan silah bırakıp dönüşlerdir'' dedi.

Atalay, Samanyolu Haber Televizyonu'nda canlı yayına katılarak, gündemdeki konulara ilişkin soruların yanıtladı.

Beşir Atalay, bir soru üzerine, demokratik açılım sürecine ara verilmediğini, sadece terör örgütü üyelerinin dönüşlerine ara verildiğini ifade ederek, terör örgütü üyelerinin Türkiye'ye girişlerinde yaşanan olayların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Terör örgütü mensubu grupların dönüşünün ''terörle mücadelenin bir başarısı'' olduğunu ifade eden Atalay, ''Sürece dönük, devletin tutumuna dönük bütün karar ve uygulamaları açıklaması var. İşlemlerin tamamı hukuka uygun yapılmıştır'' diye konuştu.

DTP yöneticileriyle çalışmalar kapsamında görüştüğünü, terör örgütü mensuplarının Türkiye'ye girişinden sonra ise görüşmediğini belirten Atalay, sözlerine şöyle devam etti:

''Görüşmeler durdu diye bir karar yok. Biz, bu süreci devlet projesi olarak bütün boyutlarıyla kendimiz planlayarak yapıyoruz. İllegal yapılarla veya kişilerle görüşmemiz söz konusu değildir. DTP, TBMM'de grubu bulunan partidir, milletimizin oylarıyla gelmiştir. Milleti ve milletin Meclis'teki temsilcilerini çok önemsiyoruz. Burada oy hesaplarıyla bu işe girmedik. Samimiyetle ülkemizin sorunlarını çözelim istedik. Oy hesabı yapsaydık 'bugüne kadar nasıl geldiyse öyle gitsin' derdik.''

''TÜRKİYE'DE TERÖRLE İRTİBATLI BİR STATÜKO OLUŞMUŞ''

İçişleri Bakanı Atalay, ''demokratik açılıma karşı çıkan partilerin oy hesabıyla hareket edip etmediklerinin'' sorulması üzerine, Türkiye'de terörle irtibatlı bir statükonun oluştuğunu ve bunun büyük bir sektör haline geldiğini savundu.

Bu sektörün ticari, siyasi boyutları olduğunu, menfaat grupları bulunduğunu ifade eden Atalay, ''Vatandaşımız da çıplak gözle baksa bunları görür. Birlikte yürüme çabalarına katılmayan, her yapılanın altında boşluklar, hatalar arayan, toplumun bazı kesimlerini provoke için kullanan siyasi partilere ne dersiniz? 'Terörün bitmesi onu rahatsız ediyor' dersiniz'' dedi.

Atalay, bir soru üzerine de süreç içerisinde şehit aileleriyle tekrar görüşeceğini bildirerek, şehitlik derecesini en doğru şekilde anlayan partinin AK Parti olduğunu, şehit ailelerinin hiçbir şekilde rencide edilmeyeceğini dile getirdi.

''Demokratik açılım'' sürecinin kasım ayının ilk yarısında TBMM'de gündeme getirileceğini ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için çaba harcanacağını anlatan Atalay, ''Bunun mutlaka Meclis'te görüşülmesi gerekiyor. Kasım'ın ilk haftası olabilir gibi bireysel öngörüm vardı. Başbakanımız ile görüştüm, bu hafta Başbakanımız programıyla uyuşmuyor gibi bir görüntü oluştu. Belki kasımın ikinci haftasına kalabilir. Meclis'teki açık görüşmenin Kasım'ın ilk yarısında olması daha iyi olur diye düşünüyorum'' değerlendirmesinde bulundu.

''AVRUPA'DAN DÖNÜŞLERİ BİRİNCİ PLANDA GÖRMÜYORUM''


Avrupa'dan gelecek terör örgütü mensuplarına ilişkin bir görüşme olup olmadığının sorulması üzerine de Atalay, ''Hayır. Bizim başkalarının ifadelerinden ziyade kendi planımız esas. Türkiye Cumhuriyeti kendi planlarını yapıyor. Avrupa'dan gelişlerle ilgili bir çalışmamız yok. Benim kendi düşüncem; Avrupa'dan gelişleri birinci planda görmüyorum. Esas olan Kuzey Irak'tan, dağdan silah bırakıp, dönüşlerdir. Kuzey Irak'tan dönüşler yakın zamanda olabilir. Dönüşler Mahmur'dan olur, dağdan olur. Avrupa öncelikli olmaz'' yanıtını verdi.

Atalay, Mahmur Kampı'na yönelik çalışmalara ilişkin bir soruya da şöyle yanıt verdi:

''Orası 90'lı yıllarda Türkiye'den gidenlerin yaşadığı bir yer. Orayla ilgili bütün bilgiler elimizde. Planlamalar bir süredir yapılıyordu. Dışişleri Bakanımızın gidişinde oranında bir yeri olacak. Mahmur'u insani boyut olarak ele almak gerekiyor. Biz Mahmur'u hep önemli görüyoruz. Irak devlet başkanı ve hükümetinin de Mahmur ile talepleri var. Kampın, terörist üreten mekan gibi de olumsuz bir yanı var. Biraz daha erken müdahale edelim isteniyor.''

Atalay, bir soru üzerine de ''demokratik açılım''a karşı çıkan siyasi partilerin kaybedeceğini vurguladı. Oluşturulması düşünülen İnsan Hakları Birimi'ne ilişkin açıklamalarda da bulunan Atalay, birimin Türkiye'nin geneliyle ilgili olacağını, kontrol ve denetim mekanizmalarını sivil hayata kaydırmak istediklerini, bu yüzden sivil mekanizmaları geliştirmenin yollarını aradıklarını söyledi.

BİZE ULAŞIN