Ayamama'da yıkım

Sel felaketinden sonra Ayamama Deresi'nde dere yatağına yapıldığı tespit edilen 108 binanın yıkımına başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Ahmet Tahmaz, 1 hafta içinde yıkımları tamamlayacaklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin aldığı karar doğrultusunda Ayamama Deresi yatağına yapılan binaların yıkımına başlandı.

Belediye ekipleri, Ayamama Deresi kenarındaki Holiday Inn Oteli tarafından yapılan istinat duvarının yıkımı için sabah saatlerinde bölgeye geldi. Görevliler, otel yetkililerinin kaçak istinat duvarının kendileri tarafından yıkıldığını belirtmesi üzerine yan taraftaki Botel Bobin Tel Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye ait iş yerine geçti.

Firma yetkilileri, bir hafta içerisinde dere yatağındaki yapıların yıkılacağını bildirdi.
Daha sonra Yurt İçi Kargo'ya ait alana gelen belediye ekipleri, dere yatağındaki yapıları iş makineleriyle yıktı.

Belediye ekipleri, dere yatağında daha önce tespit edilen kaçak yapıların yıkımı ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa Tahmaz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, son bir aydır dere yatağındaki kaçak yapıların tespit edildiğini ve iş yeri sahiplerine gerekli uyarıların yapıldığını söyledi.

Uyarıların ardından birçok iş yeri veya firmanın kendi alanındaki kaçak yapıyı yıktığını ifade eden Tahmaz, ''Hazine arazisi üzerine yapılan 34 iş yerine ait 108 yapının yıkımı bir hafta içerisinde tamamlanacak. Hazine arazisinde kaçak yapı kalmayacak. Daha sonra buralarla ilgili proje hazırlanarak, ıslah çalışmalarına başlanacak'' dedi.

Tahmaz, bir gazetecinin, ''Kaçak yapıların tespiti çok uzun sürmedi mi?'' sorusuna ''Hayır, son bir aydır bu konu üzerinde yoğun bir çalışma yaptık. Tespit ettiğimiz iş yerlerini yıkma çalışmalarını ise şimdi başlattık'' cevabını verdi.

BİZE ULAŞIN