Cumhuriyet 'Açılım'ı kucakladı

Cumhuriyet Bayramı'na açılım damgasını vurdu. Anıtkabir'de DTP, AKP ve CHP'li vekiller Kürtçe kutlama yaptı. DTP'li belediye başkanları bütün illerde törenlere katıldı. Diyarbakır'da Baydemir İstiklal Marşı söyledi

Demokratik açılım havası Cumhuriyet Bayramı törenlerine damgasını vurdu. Anıtkabir'deki törene DTP'li milletvekilleri katılırken, Anıtkabir Kürtçe bayramlaşmalara sahne oldu. DTP'li vekilin Kürtçe olarak bayramını kutladığı AK Parti ve CHP'li vekiller, yine Kürtçe olarak karşılık verdi. Diyarbakır'daki törenlerde de açılım rüzgârı esti. Daha önce tokalaşmayan eller birbiriyle buluştu. Törenlere DTP'li belediye başkanları ilk kez tam kadro olarak katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile 2'nci Taktik Hava Kuvvet Komutanı Korg. Akın Öztürk tokalaştı. Baydemir İstiklal Marşı'na eşlik etti. Kendisine Türk bayrağı veren 9 yaşındaki şehit yakını çocuğu alnından öpüp, bayrağı özenle katlayıp elinde tuttu. Hakkari'de ise komutan ile DTP'li belediye başkanı birbirleri ile ilk kez tokalaştı.

"CEJNAWE PİROZ BE"
29 Ekim törenlerinin ilk durağı olan Anıtkabir, Kürtçe tebriklere sahne oldu. DTP'li Meclis İdare Amiri Sırrı Sakık, törene katılan milletvekilleriyle tokalaşırken "cejnawe pîroz be! (Bayramınız kutlu olsun)" dedi. Kürtçe bilen AK Parti ve CHP'li milletvekilleri de aynı şekilde karşılık verdi. MHP Lideri Devlet Bahçeli ise yan yana durduğu DTP'lilere resmi davrandı, onların bulunduğu yöne dahi bakmadı. Anıtkabir'deki törenlere DTP adına Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile Batman Milletvekili Bengi Yıldız katıldı. DTP'li vekillerin AK Parti ve CHP'li vekillerle Kürtçe bayramlaşması güne damgasını vurdu. Sakık, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Van Milletvekili Gülşen Orhan, Adıyaman Milletvekili Fehmi Hüsrev Kutlu ile tokalaşırken, Kürtçe olarak "cejnawe pîroz be!" (Bayramınız kutlu olsun) dedi. Bunun üzerine Aksu gülümseyerek, Kutlu ile Orhan da aynı şekilde Kürtçe olarak karşılık verdi. "Açılım törenlere yansıdı" esprisi yapılırken, CHP'li vekiller de diyaloga katıldı.

'NE SAKINCA OLABİLİR Kİ?'
Sakık, SABAH'a yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu: "Islak imza gerilimi törenlere de yansıdı, suratlar bir hayli asıktı. DTP'nin konumu da belli. AK Parti'li, CHP'li milletvekili arkadaşlarımızla sohbet ettik. Kürtçe kutlamama karşılık verdiler. Abdülkadir Bey gülümsedi, diğer arkadaşlarımız da Kürtçe konuştu. Bu bizim dilimiz. Bayramı Kürtçe kutlamanın nasıl bir sakıncası olabilir ki? Ancak elini uzatmayanlara biz de uzatmadık. DTP'nin konumu belli. Farklı düşünüyor olmamız bir suç değil. Birilerinin bize tepeden bakmasına müsaade etmeyiz" Mahmur ve Kandil'den 34 PKK'lının Türkiye'ye girişiyle başlayan eve dönüş tartışmaları törenlere yansıdı. MHP lideri Devlet Bahçeli ve partinin grup başkanvekili Oktay Vural'ın DTP'lilerle yan yana olmalarına rağmen resmi davranmaları, onların bulunduğu tarafa bakmamaları dikkat çekti. Bahçeli, 23 Nisan törenlerinde DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın koluna girerek sohbet etmişti. Diyarbakır'da 29 Ekim törenlerine katılan DTP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Ağustos ayındaki YAŞ kararlarıyla atanan komutanlarla ilk kez sıcak biçimde tokalaştı. Diyarbakır'daki törenler saat 09.30'da Diyarbakır Valiliği önünde başladı. Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 7'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak, 2'nci Taktik Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Akın Öztürk'ün ve halkın yoğun katılımıyla başlayan törenlerde, bir ilk yaşandı.

SICAK TEMAS

Ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla Diyarbakır 7'inci Kolordu Komutanlığı görevine atanan Korgeneral Salih Zeki Çolak ile yine aynı dönemde atanan 2'nci Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Akın Öztürk, göreve başladıkları 3 aylık süre içerisinde Belediye Başkanı Osman Baydemir ile ulusal bir bayramda ilk kez bir araya geldi. Daha önceki törenlerin aksine askerlerle Baydemir arasında bu kez sıcak bir atmosfer yaşandı. Protokolde yerini almak üzere tören alanına gelen Baydemir, burada komutanlarla ilk kez tokalaştı. Törene Baydemir'in yanı sıra DTP'li Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu ile Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da ilk kez katıldı.

BAYDEMİR'E BAYRAK

Törene halkın katılımı da yüksek düzeyde oldu. Bayram töreni başlamadan önce bir grup çocuk protokoldeki vali, başkan ve komutanların etrafını sardı. Bu sırada Diyarbakır Şahit Aileleri Derneği Başkanı Ahmet Büyükburç'un oğlu 9 yaşındaki Muhammet Can Büyükburç, kucağında taşıdığı Türk bayraklarını protokole dağıttı. Küçük Muhammet'in elinden bayrağı alan Osman Baydemir, Muhammet Can Büyükburç'u öptükten sonra bayrağı katlayıp bir süre elinde tuttu, sonra da korumasına verdi. Vali ve komutanlar da ellerindeki bayrakları bir süre salladıktan sonra korumalarına verdi. Törene katılan Baydemir'in İstiklal Marşı'na da eşlik ettiği gözlenirken Diyarbakır'daki törenler, protokolün halkı selamlamasının ardından okulların tören geçişiyle başladı, asker ve polislerin geçişleri ile sona erdi.

BİZE ULAŞIN