Erbil’de Türk bayrağı dalgalanacak

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ile ortak bir vizyonu paylaştıklarını belirterek, Orta Doğu'yu Araplar, Kürtler ve Türklerin yeniden birlikte inşa etmesinin ve cesaretli adımlar atılmasının vakti geldiğini söyledi.

Davutoğlu, heyetlerarası görüşmelerin ardından Erbil'de Barzani ile düzeledikleri ortak basın toplantısında birçok konuyu yeterli bir şekilde ele aldıklarını belirtti.

Iraklıları yakın bir akraba olarak gördüklerini söyleyen Davutoğlu, Erbil'de bir başkonsolosluk açma kararı verdiklerini ve bu konsolosluğun mümkün olan en kısa zamanda açılmasını istediklerini dile getirdi.

Mesut Barzani de, Davutoğlu'nun ziyaretinin önemli bir adım olduğunu söyleyerek, Orta Doğu da hassas bir dönemden geçildiğini ve böyle bir dönemde bu ziyaretin daha da önem kazandığını kaydetti.

Barzani, Türkiye'nin son dönemde demokratik açılım çerçevesinde attığı adımları desteklerini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nu bu adımlar nedeniyle kutladı.

''ARAPLAR, TÜRKLER, KÜRTLER, ŞİİLER, SÜNNİLER ORTA DOĞU'YU BİRLİKTE TEKRAR İNŞA EDECEĞİZ. DOLAYISIYLA HERKESİN CESARETLİ ADIMLAR ATMASININ VAKTİ GELMİŞTİR'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Erbil'i ilk kez ziyaret ettiğini belirterek, ''Biz kendimizi burada evimizde hissettik '' dedi.

Bakan Davutoğlu, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ile düzenlediği ortak basın toplantısında, misafirperverliğinden dolayı Barzani'ye teşekkür etti ve Barzani'in Türkiye ile dostluğunun çok eski ve kadim olduğunu ifade etti.

Davutoğlu görüşmelerde birçok konuyu detaylı bir şekilde ele aldıklarını söyleyerek, ''Ortak bir vizyonda aynı yaklaşımı sergilediğimizi gördük. Bu ortak vizyon Orta Doğu bölgesine bakışa dayalı bir vizyondur'' diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu, bu vizyon çerçevesinde ortak güvenlik anlayışı, siyasi diyalog,ekonomik entegrasyon ile etnik ve dini grupların bir arada yaşamasının söz konusu olduğunu belirterek, ''Araplar, Türkler, Kürtler, Şiiler, Sunniler Orta Doğu'yu birlikte tekrar inşa edeceğiz. Dolayısıyla herkesin cesaretli adımlar atmasının vakti gelmiştir'' dedi.

Davutoğlu, Orta Doğu'nun küçük bir örneği olan ve bu grupların hepsini barındıran Irak'ın güvenlik ve refahının Türkiye için çok önemli olduğunu, çünkü Irak halkını en yakın akraba olarak gördüklerini ifade etti. Irak halkının mutluluğunun kendi mutlulukları, onların acılarının kendi acıları olduğunu söyleyen Davutoğlu, Irak'ın güvenliğine yönelik bir tehdidin de Türkiye yönelmiş bir tehdit olduğunu belirtti.

Bakan Davutoğlu, sabah saatlerinde Basra'da olduğunu hatırlatarak, ''Bizim için Basra da Erbil de bizim şehirlerimizdir. Ankara ve İstanbul da bütün Iraklıların şehirleridir'' dedi.

Ziyaretinin tarihi bir ziyaret olduğunu belirten Davutoğlu, iki ülkenin ortak refah ve huzuru önündeki tek ciddi engelin terör tehdidi olduğunu ve bu tehdidin bazen Bağdat'a, bazen de Türkiye'ye yönelik çıkabildiğini kaydetti.

Mesud Barzani ile ortak bir vizyonu paylaşmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi:

''Şimdi gerekli adımları atma vaktidir. Bütün Arap, Kürt, Türkmen kardeşlerime sesleniyorum. Gelin bütün bu bölgeyi yeniden inşa edelim. Basra'dan yola çıkan birisi Edirne'ye kadar güvenlik sıkıntısı olmadan gidebilsin.''

Davutoğlu, Erbil'i çok gelişmiş bulduklarını belirterek, Türk işadamları ile birlikte bu şehri daha da geliştirmek istediklerini söyledi.

''Et ve tırnak gibi iç içe geçmiş bu kardeşlik ilişkisini kimsenin bozmasına izin vermeyelim'' diyen Davutoğlu, Erbil'e de başkonsolosluk açma kararı aldıklarını, böylelikle Türkiye'nin Irak'ın Avrupa'ya açılan kapısı, Irak'ın da Türkiye için Körfez'e ve güneye açılan kapı olacağını kaydetti.

Davutoğlu, ''Çocuklarımız inşallah bizden daha güzel günler görecek. Bu güzel günleri Sayın Barzani gibi basiretli liderlerin ve arkadaşlarının kuracağına inanıyorum'' dedi.

Ahmet Davutoğlu, konsolosluğun ne zaman açılacağının sorulması üzerine ''Bununla ilgili görüşmelerin başlatıldığını, en kısa zamanda konsolosluğu açmak istediklerini söyleyerek, bundan sonrasının Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin vereceği izne ve sağlanacak imkanlara bağlı olduğunu belirtti.

Ziyareti çerçevesinde 2 hafta önce imzalanan 48 anlaşmanın uygulamasına ilişkin imkanları araştırdıklarını belirten Davutoğlu, bu çerçevede Irak'a işadamları ve gazetecilerle birlikte geldiklerini kaydetti.

Bakan Davutoğlu bir başka soru üzerine de Türk ve Irak halkları birlikte el ele verdiklerinde terörün kalmayacağını, aksine tarihte kurulmuş eski güçlü medeniyetin tekrar ayağa kaldırılabileceğini belirterek, ''Dağlar bizi ayırmayacak, birleştirecek. O zaman bu Orta Doğu bölgesi dünyanın en cazip çekim alanların birisi olacak'' dedi.

BARZANİ: "BÖLGENİN GELECEĞİ İÇİN TÜRKİYE'NİN ROLÜ ÇOK ÖNEMLİ"

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, bölgenin geleceği ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için Türkiye'nin rolünün çok önemli olduğunu söyledi.

Barzani, Irak'ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla yaptığı ortak basın toplantısında, bu ziyaretin önemli bir adım olduğunu, konsolosluk açma kararının bölge için çok olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Bugünlerde Orta Doğu olarak hassas bir dönemden geçildiğini belirten Barzani, "Bölgenin geleceği için ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için Türkiye'nin rolü çok önemli. Irak halkı ve bölge halkı olarak Türkiye ile olan ilişkilere çok önem veriyoruz. Kürdistan bölgesi, Irak için bir köprü rolü oynuyor çünkü istikrarlı bir bölge olarak görülüyor" dedi.

Türkiye'de son dönemde demokratik açılım çerçevesinde atılan adımları desteklediklerini belirten Barzani, bu adımlar dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kutladı.

Barzani, "İnşallah en yakın zamanda şiddet sona erer, ne Kürt ne de Türk gençlerinin kanı akmasın. Başbakan Erdoğan'ın bu politikasının iyi bir sonuca ulaşacağına inanıyorum. Sayın Davutoğlu'nu da kutluyorum oynadığı rol dolayısıyla. Türkiye için ve bölge için önemli bir rol oynamakta" diye konuştu.
Mesud Barzani, Türkiye ve Irak'ın kuzeyindeki yönetim arasındaki ilişkilere ilişkin bir soruya karşılık, şunları söyledi:

"Ben ilişkilerimizde sorunlar olmasını doğal görmüyordum. İlişkilerin şimdiki hali doğal. Bunu da önemli bir adım olarak görüyorum ve ilişkilerin daha da gelişeceğine inanıyorum. Bu ziyaret vesilesiyle de ilişkiler pek çok alanda daha da gelişecek. Türkiye'nin son zamanlarda izlediği politika çok doğru ve tam destek vermeye hazırız. Görüşmelerimiz de kardeşçe ve olumlu bir atmosferde geçti."

Barzani terörle ilgili bir başka soruya karşılık da, hiçbir şekilde şiddeti onaylamadıklarını belirterek, "Türk ve Kürt gençlerinin kanlarının dökülmesi bizi üzüyor. Erdoğan'ın politikası sebepleri çözmeyi amaçlıyor. Türkiye'nin bu cesaretli adımını destekliyoruz ve Türkiye ile işbirliği içindeyiz" dedi.

Barzani, ortak basın toplantısının ardından Davutoğlu ve beraberindeki heyete akşam yemeği verdi.

BİZE ULAŞIN