Konut'ta kritik 'belge' zirvesi

Başbakan ile Genelkurmay Başkanı akşam saatlerinde sürpriz şekilde bir araya geldi. Başbakanlık Konutu'nda yapılan görüşme sonrasında, "Bu sürecin, en kısa zamanda gerçeği ortaya çıkarması beklenmektedir" denildi

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 30.10.2009 ABONE OL
Cumhuriyet'in 86'ncı yıldönümü kutlamaları devletin zirvesinde esen soğuk rüzgârla başladı. Eve dönüşte yaşanan şov görüntüleri ve "ıslak imzalı" İrticayla Mücadele Eylem Planı ekseninde gerilen ipler, Anıtkabir, Meclis ve Hipodrom'daki törenlerde "mesafeli" bir duruşa yol açtı. Tüm dikkatlerin yöneldiği Başbakan Erdoğan ile Org. Başbuğ arasındaki mesafe, önce Çankaya Köşkü'ndeki Cumhuriyet Resepsiyonu'nda kapandı. Erdoğan ile Başbuğ, resepsiyonda bir köşeye çekilerek bir süre görüştü. Yaklaşık yarım saat süren görüşme, Başbakanlık'ın "haftalık olağan görüşme" olarak duyurduğu Başbakanlık'taki zirve ile sonuçlandı. 1.5 saat süren buluşma sonrasında yapılan Başbakanlık açıklamasında, "Bu sürecin en kısa zamanda gerçeği ortaya çıkarması beklenmektedir" denildi.

KÖŞK'TE KARAR VERDİLER

Başbakanlığın "haftalık olağan görüşme" olarak açıkladığı zirve kararının, dün öğleden sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Köşk'te verilen bayram resepsiyonunda alındığı öğrenildi. Resepsiyonun başında 20 dakika ayaküstü görüşen Erdoğan ve Başbuğ'un, Erdoğan'ın talebi üzerine bir araya geldikleri belirtildi. Erdoğan ve Başbuğ'un, Ankara'daki kulisleri hareketlendiren görüşmesi, dün saat 18.10'da başladı ve 19.40'ta sona erdi. Görüşme sonrasında Başbakanlık'tan şu açıklama yapıldı: "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün saat 18.30'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'u kabul ederek, haftalık olağan görüşmesini gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ülke güvenliğine ilişkin konuların yanı sıra gündemde yer alan 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'na yönelik tartışmalar da değerlendirilmiştir. İddia edilen eylem planına ilişkin soruşturma süreci, adli ve askeri yargı makamları tarafından kendi görev yetki alanları kapsamında yürütülmektedir. Bu sürecin en kısa zamanda gerçeği ortaya çıkarması beklenmektedir. Bu süreçte herkese düşen görev, sürecin sonuçlanmasını beklemek, kişi ve kurumları hedef alan davranış ve tutumlardan kaçınmaktır."

MESAFELİ BAYRAM

Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un Başbakanlık Konutu'ndaki görüşmesiyle son bulan mesafeli tutum, saat 08.45'te Anıtkabir'deki ilk resmi törende başladı. TBMM'deki törende Gül, Tören Salonu'nda kutlamaları kabul etti. Genelkurmay Başkanı Başbuğ, CHP lideri Baykal ile Başbakan Erdoğan arasında bulunan protokoldeki yerine geçmeden önce uzun süre komutanların yanında kalmayı tercih etti. Muhalefet liderleri, hem Hipodrom'daki törende hem de Cumhurbaşkanı Gül'ün devletin zirvesine gündüz saatlerinde verdiği eşsiz resepsiyonda yoktu. Bu yıl da davete katılmayan CHP lideri Baykal gibi MHP lideri Bahçeli de davete katılmadı. Öte yandan DTP'li vekillerin de olmadığı Köşk'teki resepsiyon, "ayaküstü zirve"ye ev sahipliği yaptı. Başbakan Erdoğan kameralara uzak bir masayı seçerken, Başbuğ da yanına geldi. Erdoğan ve Başbuğ bir süre baş başa görüştü. Başbakanlık'taki zirve kararının bu görüşmede alındığı öğrenildi.

BAŞBUĞ STRESİNİ DANSLA ATTI

Orgeneral Başbuğ, Başbakanlık Konutu'ndaki zirvenin ardından, ev sahipliğini üstlendiği Ankara Merkez Orduevi'ndeki resepsiyona katıldı. Başbuğ, günün stresini eşi Sevil Başbuğ ile dans ederek attı. Başbuğ'un moralli ve güler yüzlü olduğu öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU