'Kuzey Irak' açılımı

Türkiye ilk kez iki bakanla Irak'ın Kuzeyi'ne çıkarma yapıyor. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Çağlayan Irak'a gidiyor. Davutoğlu'nun gündeminde PKK'lıların dönüşü var

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 30.10.2009 ABONE OL
Hükümet, Irak'la ilişkileri normalleştirme adımlarına bir yenisini ekliyor. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Çağlayan işadamları ve gazetecilerden oluşan kalabalık bir heyetle bugün Irak'a gidiyor. "Terörle mücadele, Kürt açılımı, barış grupları bu bölgede ikamet eden PKK'lıların durumu" gibi konuların ele alınacağı ziyarette, Irak'ın tamamını kapsayan ekonomik ilişkilerde de yeni bir sayfa açılacak. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Devlet Bakanı Çağlayan ve çok sayıda Türk işadamının yer aldığı bir heyet bugün sabah Basra'ya hareket etti. İlk olarak Basra'da Türk Başkonsolosluğu'nun resmi açılışı yapılacak. Huda Camii'nde Cuma namazının kılınmasının ardından öğleden sonra Erbil'e geçilecek. Saat 17.00'de Bölgesel Kürt Yönetimi'nin yeni Başbakanı Berham Salih ile bir araya gelinecek. Başbakan Salih'le görüşme basına kapalı olacak. Bakan Çağlayan ve işadamları Erbil Kongre Merkezi'nde düzenlenecek İş Forumu'na katılacak. Başbakan Salih, bakanlar ve Türk heyeti onuruna akşam yemeği verecek. Erbil'deki temaslarda özellikle kentte açılması planlanan Türk Başkonsolosluğu konuşulacak. Akşam yemeğinin hemen ardından Davutoğlu ve Çağlayan, IKBY Başkanı Mesut Barzani ile bir araya gelecek. Akşam 20.00 civarında ortak bir basın toplantısı düzenlenecek.

OSMAN ÖCALAN DÖNECEK Mİ?

Ertesi gün Neçirvan Barzani'nin ev sahipliğinde çalışma kahvaltısının ardından Musul'a geçilecek Türk Başkonsolosluğunun resmi açılışı yapılacak. Hükümet'in Kürt sorununun çözümüne dönük açılım politikası, PKK, barış gruplarının dönüşü gündemin en önemli konuları arasında yer alıyor. Görüşmede, mülteci statüsündeki, aralarında Nizamettin Taş, Hıdır Yalçın, Osman Öcalan, Hıdır Sarıkaya gibi isimlerin de bulunduğu PKK'lıların dönüşünün konuşulması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU