A gribinden ölümde ateş belirtisi yoktu!

Diyarbakır ve Konya'da iki kadının arka arkaya ateşi çıkmadan A gribinden ölmesi üzerine uzmanlar uyarı yaptı A gribi virüsünün herkeste ayrı etki yaptığını belirten doktorlar, "Ateş olmasa bile gribi geçiştirmeyin" diyor

Diyarbakır'da ikiz bebeklere hamile olan Beşire Bozkurt'un ardından, Konya'da Ümmü Sezgin'in ateş belirtisi olmamasına rağmen A gribinden hayatını kaybetmesi, akıllara, "Öğretilenler yanlış mı?" sorularını getirdi. Beşire Bozkurt'un can verdiği hastanenin başhekimi 'zatürree' ısrarını sürdürürken, Ümmü Sezgin'in ağabeyi de kardeşine önce 'zatürree teşhisi' konulduğunu belirtti.

HERKESTE AYRI ETKİ YAPAR

A gribinden öldüğü iddia edilen kurbanlarda 38 derece üstü ateş görülmemesi üzerine görüşlerine başvurduğumuz uzmanlar, bilinenin yanlış olduğunu vurguladı. Enfeksiyon hastalıkları uzmanları, virüsün herkeste aynı etki yapmayacağı, her vakada ateşe rastlanmayacağı konusunda uyarıyor.

Prof. Dr. Şadi Yener, "Her grip hastasında ateş olmaz, bu anormal değil. Son iki vakada ateşin görülmemesi, A gribi virüsünün mutasyona uğradığı anlamına gelmiyor. Bazı kişiler virüsü almasına rağmen başlangıçta herhangi bir belirti göstermez. Bir süre sonra akciğer hadisesi olarak çıkar. O nedenle, ateşi olmasa da kişiler 'nasılsa A gribi değilimdir' deyip doktora gitmeyi ihmal etmemeli" dedi.

Doç. Dr. Önder Ergönül de şöyle konuştu: Ateşsiz seyreden vakalar olabilir. Hastalık seyrinde 'ateş olacak' diye bir şey yok. Kiminde ateş yapar, kimin de ise yapmaz. Bunun neden öyle olduğunu kimse tam olarak bilemez. Mesela; hastada bağışıklık yetersizliği varsa ateş çıkmayabilir. Bu normal, mutasyona uğrayıp uğramadığıyla alakalı değil.

BEŞİRE'NİN AİLESİ TEPKİLİ

Eğil'in Balım Köyü'nde toprağa verilen Beşire Bozkurt'un ağabeyi Abdurrahman Çakır, kız kardeşinin virüsü hastanede kaptığını öne sürdü. Beşire'nin eşi Mehmet Salih Bozkurt ise, "Eşim bana haber vererek hastaneye gideceğini söyledi. Hastaneye sapasağlam girdi ve cesedi çıktı. Hastane yönetimi ve doktorlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız" dedi. DÜ Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr.Sait Alan, Beşire Bozkurt'un Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı gibi A gribi değil, zatürree sonucu öldüğünü öne sürdü. Hastanın ölüm raporunda ölüm nedeni olarak 'Yetişkinlerde solunum ve dolaşım yetmezliği' anlamına gelen ARDS (Akut Respiratuar Distress Sendromu) yazıldı. Konya'da hayatını kaybeden Ümmü Sezgin'in ağabeyi Ahmet Sezgin, ölüme uzanan sürecin 'sırtta ağrıyla' başladığını söyledi. Ümmü Sezgin'in geçen hafta çarşamba günü nezle olduğunu belirten ağabeyi, şöyle konuştu: "Pazar günü Doğanhisar Devlet Hastanesi'ne gittik. Doktor, 'Akciğer rahatsızlığı var' diyerek bizi Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk etti. Burada zatürree olduğunu, enfeksiyon kaptığını ve durumunun tehlikeli olduğunu söylediler. Hastanede yoğun bakıma yatırdılar ve ertesi gün sabah hayatını kaybetti." Sezgin, H1N1 virüsünün nereden bulaştığını bilmediklerini, kendilerinde virüse rastlanmadığını da söyledi.

ORTAK NOKTA, ÇİLELİ YAŞAM
Konya ve Diyarbakır'da hayatlarını kaybeden iki kadının diğer bir ortak noktası ise çileli yaşamları. Genç yaşta annesini kaybeden, önce babası ve üvey annesiyle sonra ağabeyiyle yaşamaya başlayan Diyarbakırlı Beşire Bozkurt, geçen yıl evlendi. A gribi teşhisi konulan genç kadın, ikiz bebeklerinin ardından hayatını kaybetti. Konya'da yaşayan 46 yaşındaki bedensel engelli Ümmü Sezgin, 7 yaşında felç geçirdi. Yürüyemeyen genç kadına ağabeyi ve kız kardeşi bakıyordu.

Hüseyin KAÇAR - Özgür CEBE - Serkan CANBAZ Pervin METİN -Yalçın BEL - Zafer SAMANCI /SABAH

BİZE ULAŞIN