Barzani demokratik açılıma destek verdi

Basra, Erbil ve Musul'a giden ilk Türk Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun ziyaret ettiği Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Barzani, demokratik açılıma ilişkin "İyi bir amaca ulaşacak" dedi

İlk kez bir Türk Dışişleri Bakanı'nın ziyaret ettiği Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin merkezi Erbil, Kürt sorunun çözümünde tarihi konuşmalara sahne oldu. Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani, "Başbakan'ın izlediği politika iyi bir amaca ulaşacaktır" diyerek, demokratik açılıma destek verdiklerini, işbirliğine hazır olduklarını söyledi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise "Bu bölgeye fitnenin girmesine izin vermeyiz. Kürt, Arap, Türkmen, Şii, Sünni hepimiz bu bölgeyi yeniden inşa edelim" dedi. Davutoğlu, Barzani ile ortak bir vizyonda, aynı yaklaşımı gördüğünü belirtti. Davutoğlu'nun ziyaretini önemli bir adım olarak gördüğünü söyleyen Barzani, Erbil'de Türk Konsolosluğu açılmasını bölge için çok iyi bir gelişme olarak değerlendirdiğini kaydetti. Ortadoğu bölgesinin hassas bir dönemden geçtiğini dile getiren Barzani, "Şüphesiz ki barış ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi açısından Türkiye'nin rolü çok önemli" dedi.
'KAN DÖKÜLMESİN'
"
Türkiye'de gerçekleştirilen politika, demokratik açılım, Kürt meselesini çözen adımları için Başbakan'ı kutlamak istiyorum" diyen Mesut Barzani şunları söyledi: "Atılan adımları destekliyoruz. Ortak çıkarlar için atılan tüm adımları desteklemekteyiz. İnşallah en kısa zamanda şiddet sona erer, Türk ve Kürt gençlerin kanı akmaz. Başbakan'ın izlediği politika iyi bir amaca ulaşacaktır." Barzani, "1-2 sene öncesinde çatışma ihtimalinden söz ediliyordu. Bugünkü noktaya nasıl gelindi? Somut adımlar neler olacak?" yönündeki bir soru üzerine şu cevabı verdi: "Sorun olduğu zaman ilişkileri doğal görmüyordum. Türkiye ile ilişkilerin doğallığını şimdi görüyorum. Biz bu açılımın daha da gelişeceğini görüyoruz. Türkiye'nin izlemiş olduğu politikayı doğru bulduğumuz için destek vermeye hazırız."

'ŞİDDETİ ONAYLAMIYORUZ'
Barzani, "Başbakan'ın izlediği iyi politikaların sonuç vermesi için Irak'ın Kuzeyi'nin terör örgütü için güvenli bölge olmaktan çıkması gerekiyor. Bu sözü verebilir misiniz?" sorusuna karşılık şunları söyledi: "Hiçbir şartta şiddeti onaylamıyoruz. Türk oğluyla Kürt oğlunun kanının dökülmesi bizi üzmektedir. Sayın Başbakan'ın izlediği politikanın sebepleri çözmeye dönük olduğunu görüyoruz. Türk devleti, Türkiye'nin kararıyla sorunu çözebilir. Biz bu politikayı işbirliğiyle aktif olarak desteklemekteyiz."

ORTAK YAKLAŞIM

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise "Sayın Barzani ile ortak vizyonda aynı yaklaşımı gördüm. Ortak vizyon, Ortadoğu bölgesine ortak bakıştır. Ortak güvenlik anlayışı, ekonomik entegrasyon, etnik ve dini grupların birlikte yaşaması kültürüdür. Araplar, Türkler, Kürtler, Sünniler, Şiiler orta doğuyu birlikte yeniden inşa edeceğiz. Onun için herkesin cesur adımlar atmasının zamanı gelmiştir" diye konuştu.

TARİHİ ÇAĞRI

Ortadoğu'daki tüm etnik ve dini unsurları barındıran Irak'ın huzur ve istikrarının önemini vurgulayan Davutoğlu, şunları söyledi: "Kürtleri, Arapları, Türkmenleri, Sünnileri, Şiileri hepsini yakın kardeşimiz görüyor, aralarında fark gözetmiyoruz. Onların mutluluğu bizim mutluluğumuz, onların acısı bizim acımız, onların güvenliğine dönük tehdit bize dönük tehdittir. Bizim için Basra da, Erbil de bizim şehirlerimizdir. Ankara'da, İstanbul'da Iraklılar'ın şehridir. Ortak mutluluk ve refaha tek engel maalesef hepimiz için terör tehdidi. Bu terör bazen geçen hafta Bağdat'ta olduğu gibi 180 kardeşimizin hayatına mal oluyor. Bazen Türkiye'ye zarar veriyor. Biz, bütün bu acıları paylaşıyoruz. Arap, Kürt, Türkmen tüm kardeşlerime sesleniyorum, gelin bu bölgeyi tekrar inşa edelim. Tarih boyu bir arada yaşamış, et ve tırnak gibi iç içe geçmiş bu kardeşliğin bozulmasına izin vermeyelim. Biz sizin Avrupa'ya açılan kapınızız. Siz de bizim körfeze açılan kapımızsınız. Oluşturulacak sinerjiyle bu bölge çekim alanına dönüşecek. Çocuklarımız bizden çok daha güzel günler görecek. O güzel günleri sayın Barzani gibi basiretli liderler ve arkadaşlarının kuracağını düşünüyorum. Onlar da emin olsun ki, Irak'ı ve Irak'taki tüm kardeşlerinin geleceğini düşünen bir Türkiye var."

ZEBARİ'YE SORUN

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Erbil Konsolosluğunun ne zaman faaliyete geçeceğini soran Iraklı bir gazeteciye, "Çalışmalar başlatıldı. Bundan sonrası Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin iznine ve sağlayacağı imkanlara bağlı. Bundan sonrasını ona sorun" dedi. Davutoğlu ayrıca, "Dağlar bizi ayırmayacak, buluşturacak. Hiçbir fitnenin buraya girmesine izin vermeyiz. Ufkumuz açık çünkü gönlümüz geniş" mesajı verdi. Görüşmede, Bölgesel Yönetim Başbakanı Berham Salih, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de hazır bulundu.

Musul'da konsolosluk
DAVUTOĞLU ve Çağlayan, bugün Musul'a gidecek ve Musul Başkonsolosluğu'nun açılış törenine katılacak. İki Bakan ayrıca Musul Valisi'nin yerleşke bahçesine ağaç dikerek "Meçhul Şehitler Anıtı"nın açılışına katılacak. Bakanlar, bugün Türkmenlerin önde gelen temsilcilerini de kabul edecek.

BİZE ULAŞIN