"Ben tükürdüğümü yalamam"

Cuma 06.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 07.11.2009 00:13
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2011 yılında yapılacak seçimde milletvekilliğine son kez adaylığını koyacağını söyledi. "Ben tükürdüğümü yalamam" diyen Erdoğan, "Gereğini yaparım, birileri gibi orada çakılıp kalmam." dedi.

Erdoğan, "Millete hizmet etmek sadece politikada olmuyor. Vakfın başına geçersiniz oradan da hizmet edersiniz. Yapılır bunlar yapılmaz diye bir şey yok. Dünyada bunun örnekleri var mı var. Ne yazık ki bizde yok. Bakıyorusunuz, kıyıda köşede rahat durmuyorlar." şeklinde konuştu.
Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte İstanbul Turizm Ödülleri törenine katıldı. İstanbul Kongre Merkezi'ndeki törene Erdoğan'ın yanısıra Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler, İBB Başkanı Kadir Topbaş ve turizm sektörü temsilcileri katıldı. Törende, ''Etkinlik'' dalında ödüle değer görülen Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer'e ödülünü, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan verdi. Suna ve İnan Kıraç, ''Onur Ödülü''ne layık görülürken, İnan Kıraç, ödülünü Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın elinden aldı. İstanbul Valisi Muammer Güler, ''Özel Ödül''e değer görülen THY Genel Müdürü Temel Kotil adına Mahmut Kahraman'a ödülü verirken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise ''Yaratıcı Proje'' dalında Nedret Butler'e ödülünü sundu. Törende, Kültür ve Turizm Bakanı Günay, turizme katkılarından dolayı Başbakan Erdoğan'a şükran plaketi verdi.

Törende bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, "Biz bu gün varız yarın yokuz. Kimler geldi kimler geçti?" diyerek bulundukları görevin geçiciliğini anlattı. Önemli olanın ülkeye hizmet olduğunu söyleyen Erdoğan bu konuda büyük çaba sarfettiğine işaret etti. Koltuğuna yapışan bir zihniyetle görev almadığına dikkat çeken Erdoğan, bu doğrultuda milletvekilliğine son kez aday olacağını açıkladı. Erdoğan, "Allah ömür verirse benim son milletvekilliği adaylığım 2011 yılında olacak. Ben tükürdüğümü yalamam onu da söyleyeyim. Partimin tüzüğünde de bu böyledir. Gereğini yaparım ve birileri gibi orada da çakılıp kalmam. Millete hizmet etmek sadece politikada olmuyor. Vakfın başına geçersiniz oradan da hizmet edersiniz. Yapılır bunlar yapılmaz diye bir şey yok. Dünyada bunun örnekleri var mı var. Ne yazık ki bizde yok. Bakıyorusunuz kıyıda köşede rahat durmuyorlar." şeklinde konuştu.

GALATAPORT İÇİN YEN İHALE SÜRECİ BAŞLAYACAK

Başbakan Erdoğan konuşmasında Galataport ve Haydarpaşaport projelerinin engellenmesine de büyük tepki gösterdi. "Paylaşmak zorundayım. 'Ama siz başbakansınız' demeyin." ifadelerini kullanan Erdoğan, "Bizim bir Galataport sorunumuz olmuştu. Galataport sorununda bize yapmadıkları, takmadıkları yafta kalmamıştı. Bizim bir Haydarpaşaport sorunumuz olmuştur. Takmadıkları yafta söylemedikleri söz kalmamıştır. Eğer şu Galataport başlasaydı, şu anda bitmiş olacaktı. O Tophane böyle olmayacaktı. Oradaki mezbelelik temizlenecek ve ortaya bambaşka tarihi bir Tophane ortaya çıkacaktı. Ben onu engelleyenleri tarihe havale ediyorum. Ama ümitsiz değilim. Biz gene bura ile ilgili ihale çalışmalarımızı hazırlıyoruz." şeklinde konuştu. Turizmcilere, "Siz ne güne duruyorsunuz?" diye soran Erdoğan, "Sizlerin de sahip çıkarak destek vermeniz lazım. Oraya yaklaşacak kruvazör gemilerin içinde gelenler ülkeye bırakacağı ekonomik desteği düşünün. Gelen paralı turist olacak. Oradaki tarihi eserler otele dönüşecek. Bu görevimiz ama önümüzde bariyerler var. İnanıyorumki İstanbul sevdalısı olanlarla birlikte bu sorunu aşacağız." dedi.

Haydarpaşaport için de aynı süreci yaşadıklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, "Kimseye bireysel tahsis yok. 'Galataport'u Yahudi sermayesine veriyorlar' dediler. Paranın milleti ırkı dini milliyeti olmaz. Benim ülkeme gelip bir çivi çakıyor. Burada Ahmet, Mehmet, Hüseyin çalışacak." dedi.