"Genelkurmay'ı görevden alırdı"

Cumartesi 07.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 07.11.2009 13:58
ABONE OL
İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bekir Berat Özipek, ''Merhum Turgut Özal bugün görevde olsaydı, AKP ve Fethullah Gülen'i bitirme planı karşısında Genelkurmay Başkanı'ndan gereğini yapmasını beklemez, onu derhal görevden alırdı'' dedi.

Türkiye Milli Kültür Vakfının 40. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Haliç Kongre ve Kültür Merkezi'nde ''40 Vakıf İnsana Vefa'' toplantısı düzenlendi. Toplantının açılışında konuşan Vakıf Başkanı Prof. Dr. Salih Tuğ, 2 gün boyunca 3 ayrı salonda gerçekleştirilecek anma toplantılarında, hayır, hasenat ve hizmet insanlarının genç nesillere tanıtılacağını ve milli kültüre yaptıkları unutulmaz hizmetlerin dile getirileceğini söyledi. Konuşmaların bir anı kitabı haline getirileceğini de belirten Tuğ, Vakfın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

İstanbul Ticaret Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Bekir Berat Özipek de toplantıda yaptığı konuşmada, Vakfın bir dönem başkanlığını da yapan merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'dan söz etti. ''Özal bugün yaşasaydı ne yapardı?'' diyen Özipek, şunları söyledi:

''Belki belirtmeye gerek yok. Hiç kuşkusuz demokratik sürece destek verirdi. Ne süreci provoke etmek isteyen ulusalcılara teslim olurdu ne de DTP'lilerin hatalarına. İspanya'nın Bask sorununu minimize eden demokratikleşme sürecini yöneten siyasetçiler gibi davranırdı. AKP ve Fethullah Gülen'i bitirme planı karşısında Genelkurmay Başkanı'ndan gereğini yapmasını beklemez, onu derhal görevden alırdı. Belki de bir basın toplantısı düzenler 'Şunları şunları görevden alıyoruz, yerlerine şunları şunları atıyoruz' derdi. Belki Genelkurmay Başkanı görevden alındığını televizyondan öğrenirdi.''

Turgut Özal'ın yaşamında bir dizi hata da yaptığını ifade eden Doç. Dr. Bekir Berat Özipek, bunlardan en büyüğünün eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ı siyasete sokmak olduğunu iddia etti. Özipek, Mesut Yılmaz'ın, ülkeye, koruculuk sisteminden bile büyük zarar verdiğini savundu. Özal'ın kendisine yöneltilen suikast girişimini yeterince araştırmadığını belirten Özipek, ''Araştırılsaydı derin canavara karşı daha avantajlı olabilirdik'' dedi.

Toplantıda daha sonra Prof. Dr. Kazım Yetiş, vakıf insanlarından Samiha Ayverdi'yi, Prof. Dr. Sabri Orman da Prof. Dr. Sabahattin Zaim'i anlatan birer konuşma yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan her üç konuşmayı da dinledi.

Törenin sonunda, Başbakan Erdoğan, aynı zamanda bir vakıf insanı olan Turgut Özal'ın ödülünü eşi Semra Özal'a taktim etti.

Vakıf Başkanı Prof. Dr. Salih Tuğ ise günün anısına Başbakan Erdoğan'a bir hat eseri armağan etti.
Prof. Dr. Tuğ, Başbakan'a hediye ettiği hat eserinde yazılı olan hadiste ''Bir toplumun hizmet edeni o toplumun efendisidir'' denildiğini söyledi.