Domuz gribi 4 can daha aldı

"Domuz gribi"nden ölenlerin sayısı 27'ye yükseldi.

Pazar 08.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 08.11.2009 15:22
ABONE OL
Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, pandemik grip nedeniyle tedavileri süren 26, 52 ve 60 yaşında üç erkek ve 2 yaşında bir kız olmak 4 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Bu ölümlerle birlikte pandemik A (H1N1) virüsünden ölenlerin sayısı 27 oldu.

DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

DÜNYANIN DOMUZ GRİBİ HARİTASI

İŞTE DOMUZ GRİBİNDEN KORUYAN GIDALAR

SAĞLIK BAKANLIĞI: ADJUVANSIZ AŞI AVRUPA'DAN GELECEK
Sağlık Bakanlığı'nca, ABD veya Kanada'dan adjuvansız aşı alımıyla ilgili hiçbir görüşme yapılmadığı ifade edilerek, adjuvansız aşıların Avrupa üretimi olan bir firmadan alınacağı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, bir gazetede yer alan, ''Adjuvansız aşıyla ilgili şartlı sözleşme'' haberinin, sürdürülen H1N1 Pandemi süreciyle ilgili kamuoyunu yanıltıcı nitelikler taşıdığı kaydedildi. Açıklamada, şöyle denildi:

''Bakanlığımız, ABD veya Kanada'dan adjuvansız aşı alımı ile ilgili hiçbir görüşme yapmamıştır. Adjuvansız aşı bu ülkelerden değil, Avrupa üretimi olan bir firmadan alınacaktır. Haberin içeriğinde yer alan bilgiler tamamen gerçek dışıdır. Bakanlığımızca, hamilelerde kullanılmak üzere adjuvansız aşı alımı hedef ve programında herhangi bir aksama yoktur. İlgili aşı üreticisi firma ile yapılmış olan görüşmeler çerçevesinde belirlenen alım süreci ve planlanmış olan teslim takvimi kararlaştırıldığı şekilde devam etmektedir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına bu tür spekülatif haberlere itibar edilmemesi, Bakanlığımızca yapılan açıklamaların takip edilmesi büyük önem taşımaktadır.''

ULUDAĞ'DA DOMUZ GRİBİNE ÖNLEM

Türkiye'nin önde gelen kış turizm merkezlerinden Uludağ'da, işletme sahipleri, domuz gribine karşı çeşitli önlemler alıyor. Önlemler arasında, personele eğitim verilmesinin yanı sıra otel girişlerine termal kamera konması da gündemde bulunuyor.

Uludağ Turizmi Geliştirme Derneği Başkanı Serdar Yazıcı, Türkiye'de de etkili olmaya başlayan domuz gribi hastalığına karşı duyarlı olduklarını söyledi. Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği öncülüğünde, öncelikle işletme sahipleri olarak domuz gribi hakkında eğitim aldıklarını ifade eden Yazıcı, ''Yeni sezonla ilgili personelimiz henüz işe başlamadı. Personelimizin işe başlamasıyla birlikte domuz gribi hakkında ve dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili eğitim vereceğiz'' dedi.

''YAPILMASI GEREKEN NE VARSA HAYATA GEÇİRECEĞİZ''
Serdar Yazıcı, sezon öncesi bütün otelleri ilaçlattıklarını belirterek, şöyle devam etti:

''Zaten işletmeler, dezenfektan kullanımına büyük önem veriyor. İşletme sahipleri olarak hijyene büyük önem veriyoruz. Domuz gribiyle birlikte hijyen, daha da önem kazandı. Biz de göstermemiz gereken duyarlılığı göstererek, yapılması gereken ne varsa hayata geçireceğiz.'' Domuz gribi hastalarının tespitine yönelik havaalanlarında termal kamera kullanıldığını hatırlatan Yazıcı, ''Biz de müşterilerimizin güvenliği ve sağlığı için otel girişlerine termal kamera kurmayı düşünüyoruz'' dedi.

Uludağ, temmuz ayında özel bir kuruluş tarafından organize edilen kampa katılan biri yabancı 6 kişide domuz gribi virüsüne rastlandığı haberiyle gündeme gelmişti.