Plakada G harfi krizi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Galip Ensarioğlu, ''araç plakalarındaki bazı harfler Kürtçe'de hoş olmayan karşılığa denk geliyor'' diye Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden bu harflerin verilmemesini istedi.

Pazar 08.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 08.11.2009 17:17
ABONE OL
Ensarioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, araç plakalarına verilen harflerde sıra ''G'' harfine gelince Kürtçe'de örneğin ''öküz'' anlamındaki GA, veya başka hoş olmayan karşılıklara denk gelen harflerin plakalarda yer almasından bazı araç sahiplerinin rahatsızlık duyarak konuyu kendisine illettiğini söyledi.

Bunun üzerine Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ile görüşerek durumu anlatığını ifade eden Ensarioğlu, ''Araçlarda plaka alımında sıra G'ye gelince sıkıntı doğmuş. Bu harfin yanına gelen bazı harfler Kürtçede hoş olmayan karşılıklara denk düşüyor. Bundan rahatsız olan vatandaşlarımız durumu bize iletti. Emniyet müdürümüzle yaptığımız görüşmelerde gereğini yapacaklarını söylediler. Bu konuda kolaylık sağlayacaklarını söylediler. Emniyet müdürlüğünden Kürtçe karşılığı hoş olmayan kelimelerin plakalara verilmemesini talep ettik'' dedi.

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de G harfli plakasını değiştirmek isteyen ya da bu plakayı almak istemeyen vatandaşlara kolaylık sağlanacağını belirti.