Tartışmalı ziyarette son dakika manevrası

Türkiye ziyareti tartışma yaratan Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir son anda gelmekten vaz geçti. 25. İSEDAK zirvesi için sekiz ülke lideri İstanbul'a geldi

Pazartesi 09.11.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 09.11.2009
ABONE OL
Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin verdiği tutuklanma kararına karşın Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir'i ağırlamaya hazırlanan Türkiye'yi Şarm El Şeyh'den gelen haber rahatlattı. Dün saat 17.00'de İSEDAK zirvesine katılamayacağı protokol aracılığıyla resmen iletilen El Beşir, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü 19.30'da aradı. Beşir, Gül'e, çok istemesine karşın Sudan'ın güneyinde çıkan iç olaylar nedeniyle İstanbul'a gelemeyeceğini belirtti.

BELİRSİZLİK VARDI
İSEDAK Zirvesi'ne bugün ev sahipliği yapacak İstanbul'daki Four Seasons Oteli'nde dün gün boyunca El Beşir belirsizliği yaşandı. Beşir'in dün saat 18.40'da İstanbul'da olması planlandı ancak Sudan protokolü resmi bilgiyi saat 17.00'de iletti. İlk etapta Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde bulunan El Beşir'in bugün birkaç saatliğine İstanbul'a gelebileceği ihtimali açık bırakıldı. Bu ihtimal El Beşir'in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e bizzat açtığı telefonun ardından kesinlik kazandı. Beşir, çok istemesine karşın İstanbul'a gelemeyeceğini iletti.

BEŞİR'E AÇIK MESAJ

Türkiye, AB'den gelen tepkilerin ardından Beşir'e dolaylı mesaj yolladı. Bu mesajlarda El Beşir'e 'gelme' denmedi ama Türkiye'nin kendisine verdiği destek hatırlatıldı. Bu mesajın iletilmesinde de hem yerli hem de yabancı medya kullanıldı. Türkiye üzerinde, başta AB olmak üzere artan baskılar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ikili görüşme yapmayacağı haberi ve "Yüzde 51 gelmeyecek" haberleri etkili oldu.