Tasarı Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı

Pazartesi 09.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 10.11.2009 01:10
ABONE OL
Ulusal Biyogüvenlik Tasarısı Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, GDO'lu ürünler konusunda düzenleme getiren ve Bakanlar Kurulunda imzaya açılan ''Ulusal Biyogüvenlik Yasa Tasarı Taslağı''nın çıkarılan yönetmelik ile aynı düzenlemeleri içerdiğini söyledi.

Bakanlığının bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonunda kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eker, bir soru üzerine, şunları söyledi:

''Taslak, yönetmelik ile aşağı yukarı aynı düzenlemeleri içeriyor. Çerçevesi aynı. Çünkü, referans noktamız AB. İhtiyati tedbir prensibini benimsiyoruz. Yani, kapıları açmıyoruz. Liberal tarafında değiliz. İhtiyati tedbir ile yaklaşıyoruz. Dolayısıyla bunun kontrol altına alınması için birtakım kurallar ve müeyyideler getirmemiz lazım. Bir bilimsel komite oturacak risk değerlendirmesi yapacak, risk değerlendirmesi sonunda karar verecek. Bunu da hukuken yapmamız gerekiyor. Çünkü, uluslararası ticaret ve hukuka göre haklarınızı tanımlamadan 'hayır, ben hiçbir şeyi kabul etmiyorum, her şeye karşıyım' diyemezsiniz. O zaman kurallar kaideler getireceksiniz. Bu yönetmelik esasen o. Çok haksızlık yapıldı yönetmelik ile ilgili. Medyada bunun tartışılma şekli reyting savaşlarına kurban gitti ve sansasyonel oldu. Bu da çok acı ve çok hazindir. Türk çiftçisine ve üreticilere çok haksızlık yapıldı, zarar verildi. Domates gösterildi, salatalık gösterildi, biber gösterildi, hiçbir ilişkisi olmadığı halde. Yazık yani...'' Eker, bir gazetecinin, ''Limanlarda GDO'lu ürün taşıyan gemiler beklediği söyleniyor'' sözleri üzerine ise ''Benim bir bilgim yok'' dedi.