Islak imza bize ulaşmadı

Cuma 13.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 13.11.2009 13:19
ABONE OL

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, ıslak imzalı belgenin kendilerini ulaşmadığını belirtti.

Tuğgeneral Çubuklu, kendilerine sadece belgenin Adli Tıp tarafından inceleme raporunun geldiğini söyledi. Gönderilen raporda herhangi bir parmak izi ve belgenin kaynağına ilişkin bilgi olmadığının vurgulandığını söyleyen Tuğgeneral Çubuklu, "Raporda sadece belgenin tetkikinin yapıldığı bildirilmiştir" dedi. Genelkurmay Başkanlığı'nın kriptolu telefonlar kullandığını hatırlatan Tuğgeneral Çubuklu, "Normal telefonların karargahta kullanılması yasaktır" diyerek diğer hatların ise dinlenmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, son hafta içerisinde 9 teröristin teslim olduğunu belirterek, ''Örgütten kaçarak gelenlerin teslim olmaları devam etmektedir'' dedi.
Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, son hafta içerisinde meydana gelen iç güvenlik olayları hakkında bilgi verdi.
Bölücü terör örgütü mensuplarından, 10 Kasımda bir, 11 Kasımda sekiz, toplamda dokuz teröristin Şırnak'ın Silopi ilçesinde güvenlik kuvvetlerine teslim olduğunu ifade eden Tuğgeneral Gürak, teröristlerin adli işlemlerinin devam ettiğini söyledi. Tuğgeneral Gürak, ''Örgütten kaçarak gelenlerin teslim olmaları devam etmektedir'' dedi.

Şırnak Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığınca Şırnak'ın 10 kilometre güneyinde dün yapılan küçük çaplı operasyonda üç bölücü terör örgütü mensubunun sağ olarak yakalandığını belirten Tuğgeneral Gürak, teröristlerle birlikte muhtelif sağlık malzemeleri, cep telefonları ve çeşitli gıda ile yaşam malzemeleri ele geçirildiğini, konuyla ilgili adli soruşturma başlatıldığını kaydetti.
Tuğgeneral Gürak, 9 Kasımda Van'ın Saray ilçesinde bir, 11 Kasımda Şırnak'ın Uludere ilçesinde bir olmak üzere iki bölücü terör örgütü mensubunun daha yakalandığını bildirdi.
Meydana gelen olaylarda, üç güvenlik görevlisinin yaralandığını ifade eden Tuğgeneral Gürak, ''Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz'' dedi.

Son hafta içerisinde, bir el yapımı mayının bulunarak etkisiz hale getirildiğini belirten Tuğgeneral Gürak, ''İki Kaleşnikof piyade tüfeği, bir antipersonel mayın, bir el telsizi, bir el dürbünü olmak üzere çeşitli çap ve cinste mühimmat ile birlikte bol miktarda yaşam malzemesi ele geçirildiğini'' kaydetti.

TSK'DAN AFGAN ORDUSU PERSONELİNE EĞİTİM

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, Afganistan Ordusu personeline, Isparta İç Güvenlik Eğitim Merkezi Komutanlığında eğitim verilmesine Ekim ayından itibaren başlandığını bildiren Tuğgeneral Gürak, ilk grup olarak 72 personelin eğitildiğini ve ülkelerine döndüğünü söyledi.
Tuğgeneral Gürak, 71 kişilik ikinci grubun 11 Kasımda geldiğini ve eğitimlerine başlandığını dile getirerek, Mayıs 2010'a kadar sürmesi planlanan eğitim programında, bölükler halinde toplam 450 Afgan personeline eğitim verileceğini ve bu bölüklerin TSK tarafından donatılmasının sağlanacağını kaydetti.

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 12-15 Ekim tarihleri arasında Pakistan'a yaptığı resmi ziyarette, Swat Vadisi'nde gittiği bir okulda gündeme gelen ihtiyaçların karşılanmasına yönelik bir yardım kampanyasının açıldığını belirtti. Bu kapsamda 40 bilgisayar, 10 yazıcı, kitap, kırtasiye malzemeleri ve çeşitli spor malzemelerinden oluşan yardım malzemesinin önümüzdeki hafta özel bir uçakla Pakistan'a gönderileceğini ve okula teslim edileceğini ifade etti.
TSK tarafından, dönem içinde 12 arama kurtarma faaliyeti gerçekleştirildiğini, 84 kişinin sağ kurtarıldığını, 9 kişinin ölü bulunduğunu bildiren Tuğgeneral Gürak, ayrıca 2 Kasım 2009 tarihinde Siirt-Eruh-Savaşköy'de yaşayan hamile bir kadının, askeri helikopter ile Siirt'e nakledildiğini ve götürüldüğü hastanede doğum yaptığını söyledi.

Tuğgeneral Gürak, ''Benzer şekilde, 5 Kasım 2009 tarihinde, Siirt Okçular'da yaşayan bir ailenin hasta olan bebekleri, Okçular-Siirt yolunun aşırı yağıştan kapalı olmasından dolayı askeri helikopter ile Siirt 30 Yataklı Seyyar Cerrahi Hastanesi'ne getirilmiştir'' dedi.

ORGENERAL BAŞBUĞ'A ZİYARET

Mısır Arap Cumhuriyeti Savunma Bakanı Mareşal Hüseyin Tantavi'nin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un resmi davetlisi olarak 18-21 Kasım tarihleri arasında Türkiye'yi ziyaret edeceğini bildiren Tuğgeneral Gürak, ziyarette, iki ülkeyi ilgilendiren askeri işbirliği konularının görüşüleceğini kaydetti.
Tuğgeneral Gürak, 16-21 Kasım 2009 tarihleri arasında, Doğu Akdeniz'de, Türkiye'nin ev sahipliğinde, Türkiye ve Mısır'ın katılımıyla, iki ülke arasındaki karşılıklı iş birliğini arttırmak ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek amacıyla, Dostluk Denizi-2009 Tatbikatı'nın yapılacağını belirtti. Gürak, tatbikata Türkiye'den iki firkateyn, iki hücumbot, bir denizaltı, bir korvet, bir hedef çekici gemi, iki karakol botu bir SAT görev timi ile Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçar birlikler, Mısır Arap Cumhuriyeti'nden ise iki firkateyn, iki hücumbot, bir yardımcı sınıf gemi ve bir SAT görev timinin katılacağını söyledi.

Anadolu Şahini-2009 Tatbikatı'nın 3'üncü Kolordu Komutanlığı tarafından, 2 Kasımda, İskenderun ve İstanbul'da başladığını ve 20 Kasıma kadar süreceğini hatırlatan Tuğgeneral Gürak, Barışı Destekleme Harekatı kapsamında, ilk müdahale harekatı planlama, sevk ve idare etme bilgi ve becerilerini geliştirmeyi amaçlayan tatbikatın basın gününün 18 Kasım 2009 Çarşamba günü İskenderun'daki Ahmet Tor Kışlası'nda yapılacağını kaydetti.

Tuğgeneral Gürak, basına açık faaliyetler kapsamında ayrıca 16 Kasım Pazartesi günü ''Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Öğrenci Alayına Sancak Verme Töreni'' yapılacağını belirtti.