Cinayetler fotokopiyle ortaya çıktı

2 cinayet işledikten sonra öldürülen kiralık katil Adnan Erensayın'ın yazdığı fotokopi mektupla iki kişi mahkûm oldu

Pazar 15.11.2009
Son Güncelleme: Pazar 15.11.2009
ABONE OL
İSTANBUL'DA görülen bir cinayet davasında mahkeme, öldürülen kiralık katilin emniyete gönderdiği fotokopi bir mektuba dayanarak, iki sanıktan birine müebbet, diğerine ise 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Beyoğlu 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın geçmişi 2003'e dayanıyor. İddiaya göre, Koçkar ailesinden Ahmet Koçkar'ın Kâğıthane'de tabancayla öldürülmesinin ardından aile, cinayetten sorumlu tuttuğu dört kişiyi öldürtmek için kiralık katil Adnan Erensayın'la 300 bin lira karşılığında anlaştı. Erensayın'ın ilk hedefi Vedat Erat oldu. Erensayın, takip ettiği Erat'ın otomobilini kurşunladı. Ancak Erat otomobilini olaydan kısa bir süre önce sattığı için kurşunlar aracın yeni sahibini yaraladı. Erensayın daha sonra Orhan Kirşen'i 30 Ekim 2004'te Emirgân'da öldürdü. Bu olayda iki kişi de yaralandı.

KATİL DE ÖLDÜRÜLDÜ

Dönemin para birimiyle aileden 80 bin YTL alan Erensayın, paranın geri kalanını da isteyip alamayınca aralarında anlaşmazlık çıktı. Ancak Erensayın, Kağıthane Sanayi Mahallesi'nde 28 Haziran 2007'de öldürüldü. Cinayeti soruşturmaya başlayan polise, Erensayın tarafından yazıldığı iddia edilen 8 sayfalık bir mektup ulaşınca, tam 2.5 yıl faili meçhul kalan Orhan Kirşen cinayeti de aydınlatıldı. Mektupta yer alan iddialar sonrasında, cinayeti azmettirdiği iddiasıyla aynı aileden 13 kişi gözaltına alındı. Fotokopi olarak savcılığa gönderilen mektuptaki iddialara göre Erensayın, Koçkar ailesi ile arasında yaşanan alacak anlaşmazlığı sonrasında mektubu kaleme almıştı. Bunun üzerine Orhan Kirşen cinayetini aile meclisi kararıyla azmettirmek ve cinayete yardımdan 9 sanık için Beyoğlu 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Sanıkların avukatı Erdal Doğan, 8 sayfalık mektubun fotokopi olduğunu, aslı yokken fotokopinin her iki iddianame için esas alındığını belirterek, fotokopi belgenin delil sayılamayacağı iddiasında bulundu.

İLGİNÇ SAVUNMA
Sanık avukatı Erdal Doğan, bunu ispatlayabilmek için de, ABD Başkanı Obama'nın Türkiye ziyaretinde TBMM'de yaptığı konuşmasının Türkçe çevirisini, bilgisayar tekniği ile öldürülen Erensayın'ın el yazısı karakterleriyle kaleme alıp mahkemeye sundu. Savunma avukatı, kendi ürettikleri mektupla Erensayın'ın fotokopi mektubunu karşılaştıran ve benzerlik tespiti yapan uzman bilirkişi raporunu da delil olarak gösterdi. Bilirkişi raporunu hazırlayan ve halen Adli Tıp'ta çalışan Mustafa Uzun mahkemede, suret belgeden esaslı inceleme yapılamayacağını ve bir kişinin el yazısının bilgisayar teknolojisinden yararlanılarak çok rahatlıkla üretilebileceğini söyledi. Mahkeme fotokopiyi inceleme için Adli Tıp'a gönderdi. Kurumdan gelen yanıtta, "fotokopi belgenin orijinal belgeden çekilmiş fotokopi olduğunun kabulü halinde" vurgusu yapılıp, inceleme konusu mektuptaki imza ve yazıların Erensayın'ın mukayese edilen yazı ve imzasıyla benzer olduğunun kabulü gerektiği kaydedildi. Bunun üzerine mahkeme, sanıklardan Bayram Koçkar'ı cinayete azmettirmekten ömür boyu hapis, Halis Koçkar'ı ise cinayete gözcülük yapmaktan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.