Erdoğan Roma'ya gidiyor

Pazar 15.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 15.11.2009 14:18
ABONE OL
Dünyada açlık çeken insanların sayısının bu yıl bir milyarı aşacağına dikkat çekilirken BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO'nun yarından başlayacak İtalya'nın Roma kentinde gerçekleştireceği gıda güvenliği konulu Zirve'ye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yer alacak. Erdoğan, FAO Zirvesi ve 26. FAO Konferansı'na katılmak üzere yarın akşam geç saatlerinde İtalya'ya gidecek.

FAO Direktörü Jacques Diouf'un daveti üzerine 16-18 Kasım tarihleri arasında İtalya'yı ziyaret edecek olan Erdoğan'a AB'den sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın eşlik edecek.

Başbakan Erdoğan, FAO Zirvesi'nin Salı günü yapılacak oturumuna katılacak. Zirve'ye katılan Devlet ve Hükümet Başkanlarının söz alacağı oturumda bir konuşma yapacak. Çarşamba günü düzenlenecek 36. FAO Konferansı'nın açılışında onur konuğu olarak da bulunacak olan Erdoğan, Konferans'ta da bir konuşma yapacak.

Bu arada, Erdoğan'ın, Roma'da ikili temaslarda da bulunması da öngürülüyor. Bu çerçevede Erdoğan'ın, Zirve'ye evsahipliğini yapacak İtalya'nın Başbakanı, yakın dostu Silvio Berlusconi ile biraraya gelmesi bekleniyor.

ZİRVE'NİN ANA TEMASI: GIDA GÜVENLİĞİ

Çok sayıda liderin katılımıyla yarın Roma'da gerçekleşecek FAO Zirvesi, gıda güvenliği konusuna odaklanacak. "Gıda, ekonomik ve finansal krizlerinin dünya gıda güvenliği üzerindeki olumsuz etkilerinin nasıl minimize edileceği gibi konular ele alınacağı zirvenin sonunda bir deklarasyon yayınlanması öngörülüyor.

FAO, küresel gıda güvenliğinin kötüleştiğini söylüyor ve bunun insanlık için "ciddi bir tehdit" olduğu uyarısını da yapıyor.

AÇ İNSANLARIN SAYISI BU YIL 1 MİLYARI AŞACAK

FAO, gelişmekte olan ülkelerde gıda fiyatlarının bir türlü aşığa çekilmediğini, son yıllarda açlık çeken insanların sayısının sürekli arttığını vurgularken küresel krizin, iş olanaklarını olumsuz etkileyerek ve yoksulluğu derinleştirerek durumu daha da kötüleştirdiğine dikkat çekiyor.

Bu arada FAO, açlık çeken insanların sayısının, 2009 yılında 100 milyon daha artarak bir milyarı aşacağını da tahmin ediyor.