İktidar sorumluluğu yordu mu?

Pazartesi 16.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 16.11.2009 23:30
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak ''ANA'' ile saat 22.40'ta İtalya'ya gitti.

Başbakan Erdoğan'ı, Esenboğa Havalimanı'ndan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Ankara Valisi Kemal Önal ve öteki ilgililer uğurladı.

Başbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de İtalya'ya gitti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''haberleşme gizliliğine yönelik düzenleme'' konusunda, ''Süratle ilgili bakan arkadaşlarım, başta Adalet Bakanım olmak üzere konuyla ilgili kurum ve kuruluşları da bu sürece davet ederek, birlikte çalışmalar yapacaklar. Öyle zannediyorum ki bütçe müzakerelerinin ardından bu konuyu ele alırız'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Dünya Gıda Güvenliği Zirvesi ile Gıda ve Tarım Örgütü'nün 36. Konferansı'na katılmak üzere İtalya'ya gidişi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Hükümet olarak ulusal ve uluslararası düzeyde gıda güvenliği noktasında çok ciddi çalışmaları bulunduğunu ve bu sürece çok önem verdiklerini söyledi.

Ekonomik ve finansal krizlerin gıda güvenliği üzerindeki etkilerine de her vesileyle vurgu yaptıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Bizim için gıda güvenliğinin insani boyutu, bölgesel ve küresel istikrar açısından da önemlidir. Dünya Gıda Güvenliği Zirvesi açılışında bu hassasiyetlerimizi bir kere daha vurgulama şansı bulacağım. Bu hassasiyetlerimiz çerçevesinde alınabilecek tedbirleri çok taraflı olarak yapacağımız görüşmelerde başta İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi olmak üzere zirveye katılacak olan devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili temaslarımızda da ele alma fırsatını bulacağım'' dedi.

Zirvenin ardından açılışı yapılacak olan Gıda ve Tarım Örgütü'nün 36. Konferansı'nda onur konuğu olarak bir konuşma yapacağını belirten Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bilindiği üzere Temmuz ayında benim de hazır bulunduğum İtalya'nın L'Aquila şehrinde düzenlenen G-8 Zirvesi'nde, L'Aquila Gıda Güvenliği Girişimi Deklarasyonu kabul edilmiştir. Bu deklarasyonda sürdürülebilir küresel gıda güvenliğinin önemi vurgulanarak, tarımsal yatırımların artırılması, resmi kalkınma yardımları taahhütlerinin gerçekleştirilmesi ve DOHA Kalkınma müzakerelerinin tamamlanması gibi konularda fikir birliği sağlanmıştır. Ayrıca gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelere teknik ve mali yardımların artırılmasının da bu amacın sağlanmasına katkıda bulunacağı belirtilmiştir.
Katılacağım zirvede alınacak kararların, L'Aquila Gıda Güvenliği Girişimi Deklarasyonu ile kabul edilen kararları destekleyerek, birkaç basamak ileriye taşınacağına inanıyorum. Karşı karşıya olduğumuz bu küresel tehdit ancak ulusal bölgesel ve uluslararası düzeylerde işbirliği sağlanması yoluyla çözümlenebilecektir.

Türkiye, gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelere gerek finansal gerek teknik yardımlar sağlayarak üzerine düşen görevi yapmakta, gıda güvenliğine katkıda bulunmak için azami gayreti sarf etmektedir. Dünya Gıda Güvenliği Zirvesi, gıda güvencesizliği sorunun gündemde tutarak, gıda krizinin boyutları konusunda dünya kamuoyunun bilinçlendirilmesine katkıda bulunacaktır.''

SORULAR

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin ''Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülen haberleşme gizliliğine yönelik düzenlemenin detayını'' sorması üzerine şunları söyledi:

''En geniş detayıyla zaten Hükümet Sözcüm orada bunları açıkladı. Süratle de ilgili bakan arkadaşlarım, başta Adalet Bakanım olmak üzere konuyla ilgili kurum ve kuruluşları da bu sürece davet ederek, birlikte çalışmalar yapacaklar. Tabii şu anda önümüzde bütçe müzakereleri de olması sebebiyle öyle zannediyorum ki bütçe müzakerelerinin ardından bu konuyu ele alırız. Çünkü bu konu çok çok ciddi bir önem arz ediyor.''

Erdoğan, ''Çok yoğun bir programınız var, herkesin gözü önünde yaşanıyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da açıklamaları vardı, çok fazla yıprandığınız yönünde. Hatta bunu farklı bir üslupla dile getirdi. Siz aynaya baktığınızda bunları görüyor musunuz, bu sözleri duyduğunuzda ne hissettiniz'' sorusunu da ''Bu yolda bu enerjiyi sarf edenlerin hepsi şüphesiz ki hayatlarından birçok şeyleri verecekler, veriyorlar, ama biz tabi millet yolunda, vatan yolunda bu tür verdiklerimizi hiçbir zaman kayıp olarak görmüyoruz. Tam aksine bunlar ters orantılı bizler için kazanımdır'' şeklinde cevapladı.

Başbakan Erdoğan ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de İtalya'ya gitti.