'Dinleniyoruz' histerisi yasa ile tedavi olacak

Adalet Bakanı Sadullah Ergin telekulakla ilgili yapılacak yasal düzenlemelerin toplumda oluşan "Dinleniyoruz" histerisini yok etmeyi amaçladığını söyledi

Çarşamba 18.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009
ABONE OL
Yeni yasal düzenlemenin, hem ceza miktarını artıracağını hem de dinleme konusuna çeki düzen getireceğini belirten Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bu yolla toplumdaki 'dinleniyoruz' histerisini ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söyledi. Ergin "Dinlemeyle ilgili mevcut durumla toplumun bu konudaki algısı, yani algıyla olgu çok farklı. Biz 'Herkesi dinliyorlar' algısını, toplumdaki 'dinleniyoruz' histerisini ortadan kaldırmaya, algıyla olguyu buluşturmaya çalışıyoruz" dedi. Gazete yöneticileriyle telefon dinleme şikayetleriyle ilgili bilgi alışverişi yapan Ergin, mevcut yasaya göre, yasadışı telefon dinleyenlerin, 6 aydan bir yıla kadar hapisle cezalandırıldığını hatırlatarak, "Yeni bir yasal düzenleme yapıyoruz. Yasadışı dinlemelere verilen cezaları en az iki katına çıkaracak tasarıyı ilk Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıyoruz" dedi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB), telefon dinlemelerine çeki düzen getirdiğini anlatan Ergin, telefon dinlemeleriyle ilgili çalışmaları, "TİB'den önce ve TİB'den sonra" diye ikiye ayırmak gerektiğinin altını çizdi. Ergin, "Daha önce Erzurum'un falanca ilçesinde, kolluk gücü, hakimden karar çıkartarak sizi dinleyebiliyordu. Bunların hepsini nasıl denetleyeceksiniz" dedi. Şimdi, dinleme mahkeme kararlarının TİB'e geldiğini, TİB'in, yasaya uygun değilse üst mahkemeye itiraz ederek kararı durdurabildiğini anlatan Ergin şunları söyledi:

ENGİN'İN DİNLENMESİ
"TİB, mahkeme kararı dinlemeden önce mi alınmış sonra mı, buna göre itiraz yapıyor. Böylece, yasal yöntemler dışındaki dinlemelerin, delil olarak dosyaya geçirilmesinin önüne geçildi. Yeni düzenlemeden sonra, yasa dışı dinlemeyi tespit eden savcı kamu davası açabilecek." Son 5 yılda, 11 bin 211 hâkim ve savcıdan 69'u hakkında dinleme kararı çıkarıldığını anlatan Ergin "Bunlardan 56'sı, İstanbul'da yürüyen soruşturma (Ergenekon), kalan 13'ü ise 6 dava dosyası kapsamında dinlendi" diye konuştu. Son günlerin en önemli tartışma konularından biri olan Başsavcı Engin'in dinlenmesi olayına da değinen Ergin, "Müfettiş dinleme kayıtlarını inceledi. 'Hakkında işleme yer yoktur' diye görüş bildirdi. Konu kapandı" dedi. Soruşturma psikolojisini önlemek için hakim ve savcılar hakkındaki soruşturmaları Adalet Bakanlığı müfettişleri yerine, çoğunlukla adliyelerdeki kıdemli yargı mensuplarına yaptırdıklarını anlatan Ergin, 1999'da hâkim ve savcılar hakkında yapılan bin 636 şikâyetin yüzde 77'sine soruşturma başlatılırken 2009'da gelen 4 bin 530 şikâyetin yüzde 46'sına işlem başlatıldığını vurguladı. Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Ergin, hakim ve savcıların yargı kararı ile dinlendiğini belirterek, "Kanunda öngörülen prosedür kesinlikle ihlal edilmedi" dedi. Teknik konular bilinmeden yapılan yorumların yanlış olduğunu vurgulayan Bakan, "Yargıtay'ın dinlenmesi diye bir şey yok" dedi. Başsavcısı Engin'in, dinlenmesi talimatının Ergenekon savcılarınca talep edildiği iddiasıyla ilgili soruya ise Ergin, "Hayır böyle bir şey yok" dedi.