'İtalya'nın AB desteği artarak devam etsin'

Roma'da İtalya Başbakanı Berlusconi ile görüşen Başbakan Erdoğan, aile dostu olan meslektaşından AB süreci ve Kıbrıs konusunda destek istedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, FAO Gıda Güvenliği Zirvesi için geldiği Roma'da aile dostu olduğu İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Erdoğan, Berlusconi ile baş başa yaptığı görüşmede, AB süreci ve Kıbrıs görüşmeleri için daha fazla destek verilmesini istedi. Erdoğan, Berlusconi ile görüşmesi ile ilgili olarak, "İki ülke ilişkilerini değerlendirme fırsatımız oldu. AB süreciyle ilgili İtalya'nın bugüne kadar olan tutumunun artarak devamı noktasında kendilerinden ricam oldu. Kıbrıs konusunda yine aynı şekilde kendileriyle bu sürece desteklerini istedim" dedi. Erdoğan, ayrıca önümüzdeki 15-16 Aralık'ta yapılacak İtalya- Türkiye hükümetler zirvesi için bir ön çalışma yapıldığını da vurguladı. Başbakan "Türkiye-İtalya olarak önümüzdeki ayın 15- 16'sında burada zirve toplantımız olacak. Bu zirve toplantısında zaten ikili münasebetlerimizi çok daha detaylı ve geniş olarak masaya yatıracağız. Önce başa baş bir görüşmemiz oldu. Bu görüşmeden sonra da heyetler arası bir görüşme yaptık. Verimli bir görüşmeydi. Bu zaten gelecek ay yapılacak zirve için adeta bir ön görüşme niteliğinde gerçekleşmiş oldu" dedi. Erdoğan, bir soru üzerine "AB ile müzakereler çerçevesinde, çevre faslı konusunda sıkıntı olmadığını" söyledi. "Tam aksine, arkadaşlarımız şimdi ikinci bir fasıl daha acaba bu noktada halledilebilir mi, onun çalışmasını yapıyorlar. Müzakere pozisyon belgesi teslim edildi" şeklinde cevap verdi.

İMRALI'YA BEŞ KİŞİ
Erdoğan BM Genel Sekreteri Ban Kimoon'la yaptığı görüşmeleri değerlendirirken, "Önümüzdeki ay Kopenhag'da yapılacak iklim değişikliği zirvesini görüşme fırsatımız oldu. Bunun yanında Kıbrıs'la ilgili müzakereleri görüştük"dedi. Başbakan "İmralı'ya yeni mahkûm gönderilecek mi?" şeklindeki bir soruya ise "Zaten oradaki plan dairesinde yapılan 12 kişilik bir yer ama ilk etapta 5 kişinin gönderilmesi uygun görüldü" şeklinde yanıt verdi. Erdoğan, bugün de FAO'da Gıda Güvenliği Zirvesi çerçevesinde Genel Direktör Jacques Diouf'un konuğu olarak konuşacak ve ayrıca bir basın konferansı düzenleyecek.

BİZE ULAŞIN