O gazi, tuzaklı mayın kurbanı

GATA törenindeki görüntüsüyle Türkiye'nin tanıdığı gazi yüzbaşı Mehmet Aluçlu, el ve gözlerini imha etmeye çalıştığı PKK sığınağındaki mayına kurban vermiş

Çarşamba 18.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009
ABONE OL
SABAH, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi (GATA) Öğrenci Alayı için önceki gün düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un da katıldığı sancak törenine şeref konuğu olarak katılan, gazi yüzbaşı Mehmet Bedri Aluçlu'nun tüyler ürperten hikâyesini araştırdı.

SIĞINAĞA KENDİ İNDİ

Elazığlı Bedri yüzbaşıyı 'gazi' yapan olay Siirt'te yaşandı. Pervari'nin Doğanca köyü kırsalındaki Herekol Dağı'nın Garısa bölgesinde, 29 Ağustos 2007 günü 11 PKK'lının geldiği duyumunu alan Pervari İlçe Jandarma Komando Bölük Komutanı Mehmet Bedri Aluçlu, askerlerini de yanına alarak hemen bölgeye gitti. Olay tarihinde üsteğmen rütbesinde olan yüzbaşı Aluçlu, PKK'lı gruba teslim olmaları için çağrı yaptı. Ancak PKK'lılar ateşle karşılık verdi. Çatışmada 1 korucu şehit oldu, 7 terörist de ölü ele geçirildi. Mehmet Aluçlu bir süre sonra asker ve koruculara ateşi kesmelerini söyledi ve elindeki megafonla diğer 4 PKK'lıya seslendi. Bu kez ikna çabaları sonuç verdi, İran uyruklu Mihdi Cihangiriye İsmailzade, Iraklı Rezzan Şeladiz, Celal Kısa ve Roj TV'nin Danimarka'daki stüdyolarında program yapımcısı olan muhabir Zerrin Yılmaz teslim oldu. Bir süre sonra da onların verdiği bilgiler doğrultusunda 7 ayrı sığınağın imha edilmesi için yola çıkıldı. 6 sığınak içindeki malzemelerle birlikte imha edildi. Ancak 7'nci sığınağa patlayıcı maddeler gizlenmişti. Bedri yüzbaşı, "Teslim olan kişinin can güvenliğinden devlet sorumludur" diyerek sığınağı gösteren PKK'lı Celal Kısa ile askerlerine sığınaktan uzak durmaları talimatını verdi. Kendi başına sığınağa inen yüzbaşı, tuzaklanan bir mayını eline alıp elektrik devresini işlevsiz bırakmak isterken kulakları sağır eden bir patlama yaşandı.

ERTESİ GÜN RÜTBE ALDI

Ellerini ve gözlerini kaybeden Bedri yüzbaşının durumu çok ağırdı. Öyle ki; birliğine şehit olduğu haberi ulaştı önce. Aluçlu, ambulans uçakla GATA'ya sevk edildi. Patlamadan bir gün sonra "yüzbaşı" rütbesi aldı. 2 yıldır da burada tedavi gören gazi yüzbaşı, büyük ölçüde kaybettiği elleriyle hayata sımsıkı tutundu, sancak töreninin şeref konuğu olarak dimdik ve gururla salondaki yerini aldı.