Öcalan'ın yattığı İmralı'ya 5 mahkûm

PKK lideri adada artık yalnız değil. PKK hükümlüsü; Şeyhmuz Poyraz, Bayram Kaymaz, Cumali Karasu ve Hasbi Aydemir ile TİKKO'lu Hakkı Alkan İmralı'ya sevk edildi

Çarşamba 18.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009
ABONE OL
Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin eleştirileri üzerine terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın kaldığı İmralı'ya 5 mahkûm sevk edildi. Ağırlaştırılmış müebbet mahkûmun 5 hükümlüden 4'ü PKK'lı, biri ise TİKKO'nun yönetim kadrosundan. Sevk edilen 5 mahkûmun da nakil taleplerinin olmadığı öğrenildi. Uzun süredir beklenen sevk işlemleri önceki gece yarısından sonra gerçekleştirildi. Adaya, PKK hükümlüleri Şeyhmuz Poyraz, Bayram Kaymaz, Cumali Karasu ve Hasbi Aydemir ile TİKKO'lu Hakkı Alkan sevk edildi. Hepsi de tıpkı Öcalan gibi, "Anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkışmak" suçundan önce idama mahkûm edilen ve uyum yasalarına göre cezaları ağırlaştırılmış müebbet hapse dönüştürülen mahkûmların, Öcalan'ın aktif destekleyicileri olması dikkat çekiyor.

İLK GÖZ TEMASI
Öcalan, yeni mahkûmlar gelmeden bir gün önce Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'ne yerleştirildi. 5 mahkûm dün sabaha karşı 04.00 sıralarında ulaştı. Mudanya ilçesinden askeri feribotla İmralı'ya gelen yeni mahkûmların özel eşyalarının daha önceden adaya getirildiği öğrenildi. Öcalan'ın bulunduğu oda kapısının demir parmaklıklı olduğu, yeni gelen mahkûmları kapısının önünden geçerken gördüğü öğrenildi. 'F' şeklinde dizayn edilen tek katlı cezaevinde 35 metrekarelik, zemini halıfleks olan 9 koğuş, bir görüşme odası, bir hobi odası bulunuyor. Koğuşlarda tek kişilik yatak, 1 metre genişliğinde, 2,5 metre yüksekliğinde bir kitaplık, elbise dolabı ve perdeli klozet var. Bütün koğuşlarda hopörlerle TRT FM'den belli saatlerde haber yayını yapılıyor. Her koğuşta kamera var ve 24 saat kayıt yapıyor. Yan yana olan 3 koğuşun havalandırması ortak, aynı avluya açılıyor. Diğer koğuşlar ise avluya açılmıyor ancak balkonları var. Koğuşları ayıran koridorun sonunda hobi odası bulunuyor. Hobi odasında televizyon ve kütüphane var.

HAFTADA 10 SAAT GÖRÜŞME
Öcalan, yeni arkadaşlarıyla hobi odasında haftada 10 saati geçmeyecek şekilde görüşebilecek. Ayrıca mahkûmlara hobi odasında çini ve resim dersi verileceği öğrenildi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Bu çalışma, Uluslararası İşkenceyi Önleme Komitesi'nin Türkiye aleyhine yapmaya hazırlandığı olumsuz çalışmaları önleme açısından önemli. Türkiye çok önemli gelişmelere imza attı. Çok da önemli olmayan bu konuda Türkiye'nin eleştirilmesine müsaade edilemezdi, bu giderilmiş oldu" diye konuştu.