'Sözde' iddianamesi

31 KESK'liye PKK'ya üyelikten dava açan Savcı Genç, iddianamesinde 114 kez "sözde" dedi. Savcının "sözde Kürtler", "sözde terör örgütü" ifadeleri dikkati çekti

Perşembe 19.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 19.11.2009
ABONE OL
İzmir'de Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) içinde "Demokratik Emek Konfederasyonu" adıyla PKK yapılanması olduğu iddiasını soruşturan Cumhuriyet Savcısı Fatih Genç, demokratik açılım sürecinde çok tartışılacak bir iddianame hazırladı. Kürt halkı için "sözde Kürtler", PKK için "sözde terör örgütü" tanımlamasını kullanan savcıya göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde dava açmak, Doğu-Güneydoğu'da yatırımların artırılmasını istemek ve "azimle sendikal çalışma yürütmek" de terör eylemi!. Hrant Dink cinayetinin Trabzon ayağını yürüten ve sonra İzmir'de Özel Yetkili Ağır Ceza Savcısı olan Fatih Genç, KESK ve bağlı sendikalardaki 31 yönetici hakkında terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla dava açtı. Bugün görülecek davanın iddianamesinde, savcının yaptığı değerlendirmeler dikkati çekti. Savcı iddianamede, PKK'nın "Türkiye'de binlerce yıldır birlikte yaşayan insanlardan bir kısmının sözde ayrı bir kimliğe sahip oldukları" tezini savunduğunu kaydetti. "Sözde savaşçı", "Sözde ordulaşma", "Sözde genel başkan (Öcalan için)" gibi kavramlar kullanan Savcı Genç, "Sözde Kürtler" dedi. Savcı, PKK için de "sözde terör örgütü" ifadesini kullandı.

BU DA SAVCININ AÇILIMI
İddianamede, 114 kez "sözde" diyen savcının tanımlarından bazısı şöyle: "Sözde insan hakları, sözde anadilde eğitim hakkı, Sözde Amed, sözde Kürt hareketi, terörist başının sözde doğum günü, sözde Kürt illeri, sözde barışın sağlanması, sözde çatışmasızlık kararı, sözde toplumsal konular, sözde Kürt dil kurumu, sözde konferans, sözde yakınlarının güvenlik güçleri tarafından kaybedildiğini iddia edenler, sözde insan hakları ihlalleri..." Savcı, "Kürt kimliğinin tanınması ve örgütlenmesi, Kürtçe eğitim, TV hakkı, yasal ve idari alanda idam cezası (kaldırılması), OHAL ve G.K.K (geçici köy korucuları) uygulamalarının kaldırılması" gibi talepleri örgüt üyeliğinin dayanağı da gösterdi.

AİHM'YE DAVA TERÖR EYLEMİ!
Bazı sivil toplum örgütlerini terör örgütünün talepleri doğrultusunda hareket etmekle suçlayan savcı Genç, İnsan Hakları Derneği'nin "Sözde insan hakları ihlallerini araştırmak amacıyla hareket ettiğini" öne sürerken "Türkiye aleyhine AİHM'de dava açılmasını sağlamayı" "örgütsel eylem" saydı. Mezopotamya Kültür Merkezi'nin "Sözde Kürt kültürünün öğretilmesi ve bu konuda çalışma yapılması için" kurulduğunu savundu.