Erdoğan en güçlü 5. müslüman

Cuma 20.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 20.11.2009 18:38
ABONE OL
Amerika'da bir üniversite dünyadaki en etkili 500 Müslüman listesini yayınladı. Başbakan Erdoğan listede 5. sırada ve ilk 10'da demokratik yolla seçilmiş tek lider.

Amerika'nın önde gelen üniversitelerinden Georgetown Üniversitesi'ne bağlı Stratejik İslami Çalışmalar Merkezi dünyanın en etkili 500 Müslüman'ını şeçti. İlk defa yayınlanan listede, 500 isimden 20'si Türk ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beşinci sırayla en üstteki.

Ortadoğu ülkelerinin kral ve emirlerin çoğunlukta olduğu 50 kişilik ön listede Suudi Arabistan'dan Kral Abdullah birinci sırada ve İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından takip ediliyor. Fas Kralı Muhammed ve Ürdün Kralı Abdullah'ın üçüncü ve dördüncü sırada olduğu listede Başbakan Erdoğan beşinci ve ilk onda tek demokratik yollarla seçilmiş lider.

50 kişilik ön listede bulunan diğer Türkler ise vaiz olarak tanıtılan 13'üncü sıradaki Fethullah Gülen, 28'inci sıradaki Abdullah Gül ve 40'ıncı sıradaki İslam Konferansı Örgütü'nin başındaki Profesör Ekmelledin İhsanoğlu.

Erdoğan'ı popüler bir reformist olarak tanıtan liste kitapçığı, başbakanın bölgedeki sorunlarda aldığı arabulucu rolünü ve Avrupa Birliğine yönelik yaptıkları anlatılıyor. Muhafazakar kökenli olduğu belirtilen başbakanın başörtüsü yasağını kaldıramaması bir başarısızlığı olarak belirtiliyor.

Fethullah Gülen'i dini bir grup olan Nurcuların lideri ve vaiz olarak tanıtan kitapçık, Gülen cemaatinin nüfuzunu anlatıyor. Ayrıca laik kesimin baskısı dolayısıyla 1999'dan beri yurt dışında olduğu söyleniyor.
Listede 28'inci sırada olan Cumhurbaşkanı Gül 'ün İslami bir geçmişe sahip ilk devlet başkanı olduğu söyleniyor ve diplomatik ve sosyal açılımlardaki rolü, özellikle Ermenistan ve Kürt açılımı konusunda, açıklanıyor. Eşi Hayrunnüsa Gül ise 500 kişilik listede yer alıyor ve başörtüsü takan ilk cumhurbaşkanı eşi olduğu belirtiliyor.

500 kişilik listenin ilk 50'si hariç bir sıralama yok ve diğerleri etki alanlarına göre kategorize edildi. Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Profesör Ali Bardakoğlu, gazeteci Ekrem Dumanlı, Profesör İbrahim Kalın ve eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'da listede yer alıyor.

Aynı zamanda listeyi iki baş editöründen biri olan Profesör Kalın'a Profesör John Esposito yardım etmiş. Kalın'ın İslami felsefe ve Doğu-Batı ilişkileri üzerine çalışmaları var. Ankara'daki SETA düşünce kuruluşunun başında olan Kalın aynı zamanda Georgetown Üniversitesi'nde akademik pozisyona sahip.
Georgetown Üniversitesi'nden John Esposito'da İslami Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler konusunda uzman. Esposito aynı zamanda Prens Alwaleed Bin Talal ünivesitedeki Müslüman-Hıristiyan Karşılıklı Anlayışı Merkezi'nin başı.