2-5 yıl hapis öngörülüyor

Pazartesi 23.11.2009
ABONE OL
KAÇAK elektrik kullanma Türk Ceza Kanunu'nun 142. maddesinde nitelikli hırsızlık suçu kapsamında değerlendiriliyor. 142. maddenin birinci fıkrasında elektrik enerjisini kaçak olarak kullananların 2 ila 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılacakları belirtiliyor. Hapis cezası süresi 2 yıldan başladığı için elektrik hırsızlığı suçundan mahkûm olanların cezası -suçun tekrarı halinde- para cezasına çevrilmiyor.
Kaçak elektrik kullanan abonelerin gerçek borç miktarı, daha önceki faturaları analiz edilip genel değerlendirme sonucunda hesap ediliyor. Bu arada sayaç da elektrik dağıtım şirketi tarafından sökülüp laboratuvara alınıyor. Bir nevi kriminal incelemeye tabi tutulan sayaçla ilgili rapor hazırlanıyor. Böylelikle kaçak elektrik kullanma yöntemleri deşifre ediliyor.
Kaçak yöntemlerinden biri sayaç dışından direkt bağlantıyla kaçak elektrik kullanma. Bir başka yöntem de elektronik sayacının saatiyle oynanması. Böylece elektrik akımı geçtiği halde sayaç elektriği on kat daha az değerle ölçüyor.
BEDAŞ'ın web sayfasında yer alan bilgilere göre 2008'de tüketilen kaçak elektrik miktarı yüzde 10.97. Verilere göre 2008'de 52 bin 884 kaçak elektrik zaptı tutulmuş.