Domuz gribinden ölenlerin sayısı 113'e çıktı

Pazartesi 23.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 23.11.2009 22:41
ABONE OL
Sağlık Bakanlığı'nın, Pandemik gripten ölenlerin sayısının 112 olduğunu açıklamasının ardından 1 kişi daha hayatını kaybetti.

Bakanlık, halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısının ise 301 olduğunu ve bunların 59'unun takip ve tedavisinin yoğun bakımlarda sürdürüldüğünü ve 31 hastanın da solunum destek cihazına bağlı olarak takip edildiğini bildirdi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, hayatını kaybedenlerden 63 kişide pandemik grip açısından risk taşıyan altta yatan kronik hastalık olduğunu, 2 kişide ise gebelik olduğunun tespit edildiğini belirtti.

KÜTAHYA'DA 1 KİŞİ DOMUZ GRİBİNDEN HAYATINI KAYBETTİ

Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, domuz gribi nedeniyle tedavi gören bir hastanın vefat ettiğini açıkladı.

Bir hafta önce Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 7 aylık hamile 22 yaşındaki A.T.'de, yaptığı erken doğumun ardından H1N1 virüsüne rastlandı. Hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi gören A.T. hayatını kaybetti. Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe yaptığı açıklamada, "Bir hafta önce gribal enfeksiyon nedeniyle Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi yoğun bakım servisine yatırılan A.T. maalesef hayatını kaybetti. Yapılan tetkiklerde A.T.'nin H1N1 virisünden vefat ettiği belirlendi" dedi.

HASTALIKTAN KORUNMANIN EN ETKİLİ YOLU AŞI

Bakanlık, hastalıktan korunmanın bilinen en etkili yolunun aşı olduğunu belirterek, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Halen sağlık kuruluşlarında kronik hastalığı bulunan ve beş yaşından küçük olan vatandaşlarımızın aşılanmalarına devam edilmektedir. Diğer gruplarla ilgili aşı takvimi Pandemi Bilim Kurulu tarafından değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmenin sonucu en kısa sürede kamuoyumuzla paylaşılacaktır. Aşı olan vatandaşlarımızın, aşının koruyucu etkisi 10-14 gün sonra ortaya çıktığından kişisel korunma önlemlerini devam ettirmeleri önemlidir.

KİŞİSEL HİJYENE DİKKAT

Bakanlık ayrıca, kişisel hijyen kurallarına riayet etmek ve elleri sık sık su ve sabunla yıkamanın, hastalığın bulaşma ihtimalini azaltan uygulamalar olduğunun altını çizdi. Hasta olan kişilerin işe ve okula gitmemeleri, evlerinde istirahat etmeleri, diğerleriyle yakın temas içinde olmamaları belirtildi..

Hasta olan kişilerin solunum güçlüğü, bilinç bulanıklığı, genel durumda kötüleşme, ciddi ve sürekli kusma, ateş düşürücülere rağmen 3 günden fazla süren ateş gibi belirtilerin ortaya çıkması halinde ise, gecikmeksizin bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğine de değinildi.