Paşalara şantaj CD'de

Salı 24.11.2009
Son Güncelleme: Salı 24.11.2009
ABONE OL
Ergenekon tutuklusu emekli deniz binbaşı Levent Bektaş'ın evinde mayıs ve haziran 2009 tarihlerinde ele geçirilen şifreli CD'lerde bazı paşalara yönelik şantaj planları ortaya çıktı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde yapılan CD incelemeleri tamamlandı.

'PROJE ÇOK İYİ TUTTU'
Emniyet güçlerince Bektaş'a ait olduğu belirtilen "Gündemlerim 2" isimli belgede, Ergenekon kapsamında gözaltına alınan eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral E.Ş ile ilgili "E. Paşa'nın karısı ile Alevi dostlarımızı akademide karşı karşıya getirelim. 'E. Paşa karısını dövüyor' diye dedikodu yayalım" ifadesinin yer aldığı iddia edildi. İddialara göre, Bektaş'ın dosyasında şantaj yapılacağı belirtilen kişilerden biri de eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral A.F.Ö. Notlarda "F. Paşa bizi zorda bırakırsa karısının erkek arkadaşlarını, kendi partnerlerini ve Nevnihal'in uyuşturucu dosyalarını önüne koyalım" denildiği öne sürüldü. CD'de, yasak aşk skandalı gerekçesiyle istifa ettiği söylenen eski Değerlendirme Denetleme Başkanlığı Komutanı emekli Tümamiral M.B.E'le ilgili şu iddialar yer aldı. "B.E. Paşa ile ilgili M.U. projesi çok iyi tuttu. Organizenin en güçlü ayağı haline getirelim ve B. Paşa'yı yukarı taşıyalım."

'GAZETECİ TERÖRİST'
Öte yandan İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı gazeteci Mustafa Balbay dünkü çapraz sorgusunda kimi soruları 'kasıtlı' olduğu gerekçesiyle yanıtsız bıraktı. Balbay, "Siz hiç 'gazeteci terörist' diye bir şey duydunuz mu sayın başkan? Bu, çok ağır bir itham. Görüşmelerimin 5'te biri, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaptığım görüşmeler. Sezer terör örgütü mensubu mudur?" diye sordu. Savcı Nihat Taşkın ise "Hükümetimize karşı işlenen suçlar da 'terör suçu' olarak kanunda yer almıştır" dedi.