Artık geleceğe bakalım

Türkiye-İsrail ilişkilerinde normalleşme arayışları sürerken Türkiye'ye gelen İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Eliezer SABAH'a konuştu: Artık, geçmişi unutup geleceğe bakmalıyız. İlişkilerimiz önemli ve stratejik

Çarşamba 25.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 25.11.2009
ABONE OL
İsrail'in Gazze'ye yönelik askeri operasyonları ile gerilen Ankara-Tel Aviv ilişkilerinde normalleşme arayışları hız kazandı. İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Benyamin Ben Eliezer, kabine arkadaşı Dışişleri Bakanı Liebermann'ın eleştirilerine rağmen İstanbul ve Ankara'yı kapsayan iki günlük ziyaret gerçekleştirdi. Eliezer, temaslarının ardından İsrail-Türkiye ilişkileri, Suriye ve Filistin'le barış arayışlarını, geleceğe yönelik hedeflerini SABAH'a değerlendirdi. Eliezer, sorularımızı şöyle yanıtladı:

İki ülke ilişkileri nereye gidiyor?
Ben burada özel olarak bulunmuyorum. İsrail hükümeti adına görüşmeler yürütüyorum. Cumhurbaşkanı, Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı ile görüştüm. Hepsi oldukça pozitifti.

Türkiye ile İsrail birbirlerini kaybetme sınırında mı dolaşıyor?
Türkiye-İsrail ilişkileri iki ülke için de önemli ve stratejiktir. Geçmişi unutup geleceğe bakmak gerekiyor.

Türk dış politikasında bir eksen kayması görüyor musunuz?
Türk liderliği adına yorum yapamam. Ama ben gayet güzel karşılandığımı söyleyebilirim.

GAZZE SAVUNMASI

İki ülke ilişkileri Gazze gölgesinde nasıl normalleşecek?
Her ülkenin kendi öz savunma hakkı vardır. Siz 10 yıl boyunca roket saldırısı altında olsaydınız nasıl davranırdınız? Biz İsrail tarafı olarak barış istiyoruz. Yarın sabah Filistinli liderlerle masaya oturabiliriz. Müzakerelere açığız. Bunu daha ileriye götürüp Suriye ile de barış istiyoruz.

Türkiye, İsrail ile Suriye arasında yeniden arabulucu rolünü üstlenebilir mi?
Bu ziyaretimin o yönde katkı sağlamasını istiyorum. Ortadoğu'da istikrarsızlığın olması kimse için iyi değil. Türkiye için de İsrail için de Arap dünyası için de kötü. Tüm uluslar arası çıkarlar ve özellikle de petrolün güvenli sevkıyatı için istikrar gerekli.

Türk ve İsrail başbakanları ne zaman bir araya gelecek?
Umarım iki başbakan arasında bir görüşme olur. Ama bu kolay bir süreç değil. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile iki ülke arasındaki tüm sorunların üzerinden geçtik. Özel mesajlarla ülkeme döneceğim. Eminim beni tekrar burada göreceksiniz. Sayın Gül'ü de İsrail'e davet edeceğim.

Türkiye'de yükselen İsrail karşıtlığı seziyor musunuz?
Türkiye adına bir değerlendirmede bulunamam. Ama İsrail halkı tabii ki ilişkilerin normalleşmesini istiyor. Turist olarak buraya gelmeyi arzu ediyor. Yakalayacağımız yeni atmosfer bulutları dağıtacaktır. İki taraf için de bu ilişki önemli. Türk insanı da bunu gayet iyi biliyor.

İsrail Dışişleri bakanı Liebermann Türkiye ziyaretinizi eleştirmişti...
Tabii ki farklı görüşler olabiliyor. Biz demokratik bir toplumuz.