MİT'in 'Karargâh Evleri' cevabı

MİT, mahkemeye gönderdiği yazıda 'Karargâh Evleri' operasyonuyla ilgili Genelkurmay ile Başbakan'a 2007'de bilgi verildiğini açıkladı

Çarşamba 25.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 25.11.2009
ABONE OL
Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT), Deniz Kuvvetleri içindeki 'Karargâh Evleri' yapılanmasıyla ilgili 2007'de bilgi ve belgeleri Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'na elden teslim ettiği ortaya çıktı. İşçi Partisi'nin (İP) TSK içindeki yapılanması olduğu iddia edilen 'Karargâh Evleri' soruşturmasında önemli bir gelişme yaşandı. İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon sanığı Albay Cengiz Köylü'nün talebi üzerine bazı kurumlardan bilgi istemişti. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı'ndan gelen yazıya göre 'Karargâh Evleri' soruşturmasının sürdüğü, Albay Cengiz Köylü'nün de şüpheliler arasında yer aldığı bildirilmişti.

'ELDEN SUNULDU'
Soruşturmaya ilişkin MİT'ten mahkemeye gönderilen yazıda ise 'Karargâh Evleri' soruşturmasına ilişkin bilgi ve belgelerin 2007'de MİT Müsteşarı tarafından Başbakan ve Genelkurmay Başkanına verildiği belirtildi. Yazıda şöyle denildi: "İP/ Karargâh Evlerine ilişkin hususlar, muhtelif ham bilgilerin ön incelemesi ilgili kuruluşlara intikal ettirilmiştir. Muvazzaf asker şahıslar hakkında önemli iddiaları da içeren bilgiler, 'haftalık arz' çerçevesinde 29.03.2007 tarihinde Genelkurmay Başkanı'na, hassasiyeti nedeniyle de 30.03.2007 tarihinde Başbakan'a MİT Müsteşarı tarafından elden sunulmuştur."

iHBAR DVD'Sİ DE VERİLDİ

MİT'in yazısında ayrıca "İP/ Karargâh Evleri'nin iddia olunan diğer örgütlerle bağlantısı konusunda teşkilatımızda bilgi bulunmaktadır" denildi. "Büyük ölçüte muvazzaf asker şahıslar ile ilgili iddiaları içeren Karargâh Evleri hakkında geriye dönük araştırma talebinde bulunulmadığı için detaylı bir çalışma yapılmadığı" belirtilen yazıda 'Karargâh Evleri'ne ilişkin gelen bir ihbar mektubuyla ekinde yer alan DVD'nin de Haziran 2007'de Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı'na intikal ettiği kaydedildi.