Liderler Bayram namazında

Ramazan Bayramını kılmak için camilere akın edenler arasında siyasi liderler de yer aldı.

Cuma 27.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 27.11.2009 10:11
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bayram namazını Kocatepe Camisi'nde kıldı.Cumhurbaşkanı Gül, Kocatepe Camisi'ne, saat 07.10'da oğlu Mehmet Emre Gül ile geldi.

Namazın ardından camide vatandaşlarla bayramlaşan Cumhurbaşkanı Gül, gazetecilerin bayramını kutladı ve sorularını yanıtladı.

Bütün vatandaşların bayramını kutladığını belirten Gül, şöyle konuştu:

''Bu güzel günlerin memleketimiz için, insanlık için, herkes için hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bayram demek sevinç, mutluluk, dayanışma demek. Bunları paylaşmamız lazım, paylaştığımızda bunların anlamı olur. Bizim milletimizin, Türk milletinin en güzel geleneği bayramlara verdiği önemdir. Bu vesileyle tüm vatandaşlarıma güzel günler diliyorum, güzel bir gelecek diliyorum.
Bütün vatandaşlarımdan, bugünlerde özellikle çevrelerinde mahallelerinde, köylerinde şehitlerimizin ailelerine sahip çıkmalarını, gazilerimize saygı göstermelerini rica ediyorum. Bunu da hepsine hatırlatıyorum.''

''BAYRAMLAR ACILI GÜNLER OLMASIN''
Bayram süresince çok seyahat edildiğini de hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, seyahatler sırasında herkesin dikkatli olmasını istedi. Gül, ''Bayramları kendimize acılı günler haline çevirmeyelim. İşlerimiz biraz geç olsun ama acılı olmasın, tatlı bir bayramı hep beraber yaşayalım. Bu bayramda herkesin buna çok dikkat etmesini rica ediyorum'' diye konuştu.

Bayrama siyasette sıcak tartışmalarla girildiğinin hatırlatılması üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

''Bayramda herkes birbirine saygı, sevgi gösterecek ve herkes birbirini daha çok kucaklayıcı bir üslupla konuşacak muhakkak ki. Çünkü biz birbirimize sevgi ve saygı göstermezsek başkaları da bize sevgi ve saygı göstermez. Bu da önemli.
Bayram günleri hepimizin kendimizi bir kez daha dinlememiz, gözden geçirmemiz, muhasebe yapmamız gereken günlerdir. İnanıyorum ki bu bayramlar bütün vatandaşlarımıza güzel günler getirecektir.''

Cami avlusunda kendisini bekleyen vatandaşlarla bayramlaşan Cumhurbaşkanı Gül, Beşiktaş forması giymiş bir çocukla fotoğraf çektirdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve oğlu Ahmet Mücahit Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ankara Valisi Kemal Önal da bayram namazını Kocatepe Camisi'nde kıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bayram namazını Eyüp Sultan Cami'inde kıldı. Başbakan Erdoğan'a Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş eşlik etti.

Sabah Kısıklı'daki evinden çıkan Erdoğan, sabah ve bayram namazları için Eyüp Sultan Camii'ne geldi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Erdoğan, sabah namazını ve bayram namazını burada kıldı.

Erdoğan'ın namaz sonrası basın mensuplarına bayram mesajı vermesi ve gündemle ilgili değerlendirmeler yapması bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Çatışmalar, sürtüşmeler, elbette ki hayatın bir parçası ama bunları olabildiğince bir dostluk ve sevgi temelinde götürmenin yolunu mutlaka bulabilmeliyiz'' dedi.

Baykal, bayram namazını Ümitköy Azmi Beğen Camisi'nde iki torunu ile kıldı. Torunları Ali Can ve Mehmet ile camiye gelen Baykal, namazın ardından cami çıkışında vatandaşlarla ve kendisini bekleyen gazeteciler ile bayramlaştı. Baykal'ın namaz kıldığı camide, vaazı eski Diyanet İşleri Başkanlarından Lütfü Doğan verdi.

Baykal, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı'nı kutlayarak, bayramın herkesin ruhunda bir kez daha sevgi, dostluk, kardeşlik duygularının yeşermesine vesile olmasını ve bayramda bir büyük barış ve huzur ortamı yaratılmasını diledi.

Baykal, şöyle konuştu:
''Bayramlar, hepimizin kendimizi sorgulamamız için bir fırsat olmalıdır. Özellikle böyle bayramlardan yola çıkarak birbirimize yönelik duygularımızı arındırmalıyız, tazelemeliyiz. Sevgi ve dostluk, insanlığın en temel ihtiyacı. Her şey bunun üzerinde yükseliyor. Çatışmalar, sürtüşmeler, elbette ki hayatın bir parçası ama bunları olabildiğince bir dostluk ve sevgi temelinde götürmenin yolunu mutlaka bulabilmeliyiz. Milletçe buna ihtiyacımız var. Umarım bu bayram böyle bir milli ve insani yakınlaşma duygularını paylaşma fırsatı oluşturur.''

Baykal, açıklamasının ardından gazetecilerin sorusu üzerine, bayramın ilk gününü evde ailesiyle bir arada geçireceğini, ikinci gün ise partisindeki bayramlaşma programına katılacağını söyledi. Baykal, niyetinin bayramı baba ocağı Antalya'da geçirmek olduğunu ancak torunlarının eğitimi nedeniyle Ankara'da kalmayı tercih ettiklerini ifade etti.

Daha sonra Ümitköy'deki bir simit fırınına giden Baykal, kuyruğa girerek sıra bekledi. Sırada beklerken vatandaşlarla sohbet eden ve bayramlaşan Baykal, simit aldı. Baykal, simit fırınında çalışanlarla da sohbet ederek, işlerin durumunu sordu.

Baykal, simit fırınından çıkarken, gazetecilere de ''Hadi siz de artık evlerinize gidin. Bayramı ailelerinizle kutlayın'' diye seslendi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bayram namazını Gazi Merkez Camisi'nde kıldı.Bahçeli, namazın ardından camiden ayrılırken, bazı vatandaşlarla bayramlaştı.

Devlet Bahçeli, daha sonra eski MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in mezarını ziyaret etti.Türkeş'in mezarı başında partililerle dua eden Bahçeli, karanfiller koyduğu mezarı suladı.

Mezarın başında nöbet tutanların bulunduğu kulübede bir süre kalan Bahçeli, partililerle bayramlaştıktan sonra buradan ayrıldı.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ''Kurban Bayramı'nın kalplerimizin birbirine daha yakın olması icap eden günler olmasını diliyorum'' dedi.

TBMM Başkanı Şahin, bayram namazını Antalya'nın Kumluca ilçesindeki Merkez Camisi'nde kıldı. Camiye gelişinde Kaymakam Salih Işık ve Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya tarafından karşılanan Şahin, cami çıkışında vatandaşlarla ve kendisini bekleyen gazetecilerle bayramlaştı. Şahin, çocuklara hediye paketleri ve bayram harçlığı verdi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

''Tüm basın emekçilerinin bayramlarını tebrik ediyorum. Kumlucalı kardeşlerimizle, vatandaşlarımızla bir arada olmayı düşündüm ve bugün buradayım. Tüm milletimizin, halkımızın, İslam aleminin bayramlarını tebrik ediyorum.
Kurban Bayramı, biraz önce camide hoca efendinin de ifade ettiği gibi yakınlık, yakınlaşma anlamına geliyor. Bu bayramın kalplerimizin birbirine daha yakın olması icap eden günler olmasını diliyorum.''
Bayramda öncelikli olarak kırgınlıkların, dargınlıkların, husumetlerin giderilmesi gerektiğini dile getiren TBMM Başkanı Şahin, ''Toplumsal birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirelim. Bayram deyince gönül dünyamdan bu düşünceler geçiyor. Daha nice huzur ve barış içinde yaşayacağımız bayramlara kavuşmak dileğiyle'' dedi.

TBMM Başkanı Şahin daha sonra Kumluca Belediyesine geçti.

Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, bayram namazını Osmaniye'de kıldı.
Şener, Kurtuluş Camisi'ndeki bayram namazının ardından vatandaşlarla tek tek bayramlaştı ve camiye para bağışında bulundu.

Abdüllatif Şener, çıkışta yaptığı açıklamada, eşinin Osmaniyeli olmasından dolayı Kurban Bayramı'nı Osmaniye'de geçireceğini belirterek, bayramı aile büyükleri ile geçirmenin sünnet olduğunu kaydetti.
Türkiye Partisi olarak yollarına devam ettiklerini ifade eden Şener, şöyle konuştu:

''Biz girdiğimiz seçimlerden güçlü çıkmak isteriz ama siyasetin kulvarları karışıktır, karmaşıktır. Hangi aşamada ortaya neyin çıkacağı önceden ifade edilemez. Siyasette 24 saat uzun bir süredir, her attığınız adıma dikkat edeceksiniz.''

Şener'in bugün Osmaniye Huzurevi sakinleri ve parti binasında vatandaşlarla bayramlaşacağı, Kadirli ve Sumbas ilçelerine de ziyarette bulunacağı bildirildi.

Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan, kurban bayram namazını Hamidiye Camii'nde kıldı.

Erbakan, Kurban Bayram Namazı'nı Saadet Partisi Genel Merkezi'nin bahçesinde bulunan Hamidiye Camii'nde kıldı. Erbakan, namaz sonrası caminin yan kapısından çıkarak aracına bindi.