BAYRAM GÜNLÜĞÜ

Cumartesi 28.11.2009
ABONE OL
'Acemi kasap' klasiği
KURBAN kesimi sırasında dün Türkiye genelinde 3 bin 581 kasap kendini yaraladı. Rize, Trabzon ve Konya'da 3 kişi kalp krizinden öldü. Yine Trabzon'da bir kişi kurbanı kestikten sonra oturduğu duvardan düşerek yaşamını yitirdi. Of ilçesinde Ömer Faruk Doğanay (25), kesmeye çalıştığı ineğin altında kalarak ağır yaralandı. Sivas'ta Hilmi Özdemir'in (80) eline dolanan ip parmağını kopardı. Kayseri'de, boğanın savurduğu tekmeden kurtulamayan Abdulkadir Akpınar'ın (58) sağ bacağı dizinden kırıldı. Kocaeli'nde üzerine boğa devrilen bir kişinin ayağı kırıldı.

Güney 'sıcacık'
KURBAN
Bayramı'na güneşle merhaba diyen güney illerimizde vatandaşlar ve turistler güzel havaların tadını çıkardı. Meteoroloji'nin verdiği bilgilere göre hava sıcaklığı Bodrum'da 21, Antalya'da 22, Fethiye'de 24 dereceyi bulurken, sahiller denize girip bronzlaşan ve yürüyüş yapanları ağırladı. Sabah saatlerinde kurban kesin vatandaşlar kendilerini sahil kenarlarına attı.

Şehitlikte ağıt
EDİRNEKAPI Şehitliği de dün, Türkiye'nin dört bir yanındaki şehitlikler gibi bayramda şehit ailelerinin akınına uğradı. Şehitliğe sabahın erken saatlerinden itibaren gelmeye başlayan aileler, askerler tarafından karşılandı. Anne ve babalar çocuklarının mezarları başında ağıtlar yakıp gözyaşı döktü. Şırnak'ta mayının üzerine basması sonucu 2 yıl önce şehit olan Sedat Karaçar'ın annesi Zeliha Karaçar oğlunun mezarına sarılarak, "Oğlum arkadaşların evlendi, çocukları oldu. Ben burada kara toprak seviyorum. Ne olur son bir kez kalk, seni dünya gözüyle görmek için o toprağa ben gireyim" diye ağıt yaktı. Mezar taşına sarılarak ağıt yakan acılı anne bir süre sonra bayıldı. Bu sırada diğer askerler de gözyaşlarına hâkim olamadı.

Dinlerin buluşması
MERSİN'DE, Kurban Bayramı nedeniyle şehir mezarlığını ziyaret eden Müslüman ve Hıristiyan din adamları, geleneksel töreninde birlikte dua ettiler. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Mersin Şehir Mezarlığı'ndaki "10. Geleneksel Dua Töreni''nde, Türk milletinin ve İslam aleminin Kurban Bayramı'nı en içten duygularla kutladığını söyledi. Özcan, "Mersin Büyükşehir MezarlığıMüslüman ve Hristiyanların bir arada bulunduğu ender mezarlıklardan'' dedi. Mezarlık İmamı Ramazan Ulu'nun Kuran'ı Kerim okumasının ardından, Mersin Tasavvur Müziği Derneği Başkanı Ahmet Coşar ve ekibi farklı dinlere ait ilahiler okuyarak, dua etti. Din adamları daha sonra şehitliğe geçerek, dua edip, karanfil bıraktı.