Erdoğan, katsayı kararı nedeniyle Danıştay'a çattı

Erdoğan, YÖK'ün katsayıyı eşitleyen kararı ile ilgili yürütmeyi durduran Danıştay'ın "İdeolojik" bir karar aldığını söyledi. Erdoğan A Gribi haberlerini abarttığı gerekçesiyle medyayı suçladı

Cumartesi 28.11.2009
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay'ın, YÖK'ün katsayıyı eşitleyen uygulamasıyla ilgili aldığı yürütmeyi durdurma kararını ideolojik olarak niteleyerek, "Danıştay'ın aldığı karar kendi içinde ne denli çelişkide olduğunu gösteriyor. Böyle bir ideolojik kararı anlamakta zorlanıyoruz. Bunun kabul edilir hiçbir yanı yok'' dedi. Bayram namazını Eyüp Sultan, cuma namazını Üsküdar'daki Marmara İlahiyat Vakfı camisinde kılan Erdoğan, şunları söyledi:

KENDİYLE ÇELİŞKİLİ

Danıştay'ın aldığı karar kendi içinde ne denli çelişkide olduğunu gösteriyor. Bu konuda yetkili mercinin YÖK olduğunu söyleyen Danıştay'ın, aynı yıl içerisinde o kararı tamamen nakseden bir karar alması hiçbir şeyle izah edilemez. Bu karar tamamıyla ideolojiktir. Böyle bir ideolojik kararı anlamakta ben şahsen zorlanıyorum. Bunun kabul edilebilir hiçbir yanı yok. Yargı organıdır, kararını almıştır ama inanıyorum ki muhatabı olan YÖK de itirazını yapacaktır. Biz de mağdurların haklarını arama noktasında olan bir iktidar olarak, yargı karşısında yapılması gerekenleri bayramdan sonra değerlendireceğiz.''
(Meclis'te dudak okutan ve kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle Erdoğan'a dava açacak olan MHP lideri Bahçeli'ye) Sayın Bahçeli'nin niyet okuyuculuk kabiliyeti var. Bunlar herhalde aynaya bakarak konuşuyor. Tayyip Erdoğan'ın lügatında küfretmek gibi bir şey olmaz. O seviye, onların seviyesidir.
(Memurların uyarı grevi) Bir ülkede yasaların çiğnenmesine müsaade edilirse, o ülke yol geçen hanına döner. (KESK Genel Başkanı Sami Evren'in ''Biz Başbakan'ın sözlerine boyun eğecek sendika değiliz" açıklaması) Sami Evren'den, şunun bunun, Başbakan'ın sözlerine boyun eğmesini beklemiyoruz. Hukuka boyun eğmesini bekliyoruz. Hukukun önünde saygılı olmayanlar, yasalar önünde hesabını verir.
(A Gribi haberleri) 'Geçen yıl normal gripten kaç kişi ölmüş? Onu bir araştırın. Türkiye'de bir yıl öncesine kadar domuz gribi diye bir şey duyulmadı. Medya bu konuyu gündemden düşürsün. Sağlık Bakanlığı vatandaşları aşının yan etkileri ile ilgili bilgilendirdi. Bırakın ben de kendimle ilgili olanı istediğim gibi uygulayayım. Kimseye de gidip (Sen de aşı olacaksın) diye dayatamam. Bilim adamları da farklı görüşler ortaya koyuyorlar. Bu, 'iki kere iki eşittir dört' değil. Ailemden şu ana kadar kimse aşı olmadı.

15 TL HARÇLIK

Eyüp Sultan Camii'nden ayrılırken bir çocuk, Başbakan'a, "Recep Ağabey, harçlık vermeyecek misin?" diye bağırdı. Başbakanlık korumaları da çocuklara 15'er lira bayram harçlığı dağıttı.