En yaşlı 'mehmetçik' şafağı göremedi

Çankırı'da vatani görevini yaparken solunum yetmezliği nedeniyle tezkeresine 3 ay kala vefat eden 70 yaşındaki Ahmet Vatansever'in kızlarına, askerlik sonunda Guiness Rekorlar Kitabı'na gireceğini söylediği öğrenildi.

Cumartesi 28.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 28.11.2009 19:44
ABONE OL
Ahmet Vatansever'in kızı Hülya Coşgün, babasının, askere gittiğini torunlarından sakladığını belirterek, ''O yaşta askere gitmek önceleri kendine tuhaf geldiği için askere gideceğini saklamak istemişti'' dedi.

Babasının ''2-3 ay yaparım daha sonra da gelirim'' şeklinde konuştuğunu anlatan Coşgün, ''Utandığı için torunlarına söyleyemedi. Ama daha sonra orada çok mutlu oldu. Gönüllü olarak askerde kaldı. Askere gideceğini ilk bana söyledi. 'Tezkerem geldi, ben askere gidiyorum' dedi. İlk önce ben inanmadım'' şeklinde konuştu. Babasının zaman geçtikçe askerliğinin bitmesini istemediğini vurgulayan Coşgün, şunları söyledi:

''Hafta sonları sürekli olarak çarşıya çıkıyordu. Telefonla görüşüyorduk. Çok mutlu olduğunu, askerliğinin bitmemesini istediğini söylüyordu. Hayatında en mutlu olduğu yerin asker ocağı olduğunu dile getiriyordu. 'Sağlığım iyi, keyfim iyi, bana çok iyi bakıyorlar' diyordu.''

Askerliğinin bitmesine 3 ay kala komutanlarının ''Seni gezilere gönderelim, Türkiye'yi beraber gezelim'' dediklerini anlatan Coşgün, ''Son zamanlarında buna hevesleniyordu. Bir de kendisiyle ilgilenildiğini ve askerlik sonunda kendisini Guiness Rekorlar Kitabı'na çıkaracaklarını söylemişti'' dedi.

''TATİLE GİTMİŞ GİBİ HİSSEDİYORDU''


Babasının askerde kendisini tatile gitmiş gibi hissettiğini ifade eden Coşkun, ''Canı sıkıldığı için ona bahçe vermişler. O bahçede meyve yetiştirdiğini ve bahçenin sulanması işine baktığını söylüyordu'' diye konuştu. Çankırı Hizmet ve Muhafız Bölük Komutanlığında jandarma er olarak askerlik görevini yerine getiren Vatansever, tezkeresine 3 ay kala solunum yolu rahatsızlığından dolayı yaşamını yitirmişti. 2 çocuk ve 4 torun sahibi Ahmet Vatansever, ''En yaşlı asker'' olduğu için ödül almıştı.