Kaçak katı hem onayladı hem de 'Yıkılsın' dedi

Pazar 29.11.2009
ABONE OL
Trabzon'un tarihi Sümela Manastırı'ndaki restorasyon çalışmalarında öğrenci odalarıyla birlikte kütüphanelerin bulunduğu binalara fazladan kat yapılması skandalına yenileri eklendi. 9 yıl restorasyondan sorumlu olan Ankara Rölöve Müdürü Ahmet İmamoğlu, hem çalışmalara hem de 'yıkılması gerekir' raporuna onay verdi.

"HABERİM YOK!"
SABAH'ın ortaya çıkardığı, Sümela'daki restorasyon skandalının ardından skandal niteliğinde yeni detaylar ortaya çıktı. Buna göre, "Sümela'da orijinali dışında fazla katlar var, yıkılmalı" raporu hazırlayan Bilim Kurulu'nda yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığı Rölöve ve Anıtlar Müdürü Ahmet İmamoğlu'nun, 16 yıl süren restorasyon projesinin 1995-2004 yılları arasında 9 yıl boyunca kontrolörlüğünü yaptığı öğrenildi. SABAH'a konuşan İmamoğlu, kaçak katları doğruladı ancak bunlardan haberi olmadığını söyledi. Restorasyonun kontrolörlüğünü hangi tarihler arasında yaptığını hatırlamadığını da belirten İmamoğlu, "Restorasyon aslında güzel oldu. Ancak eksiklikler var. Bilim Kurulu raporunda zaten her şeyi açıkça yazdı. Altına da imza attık. Gerekenler yapılır" dedi. Restorasyon projesini hazırlayan yüksek mimar Nüvit Bayar ise yaşananları aklının almadığını söyledi. Bayar, "Bu işin sorumlusu kimse hesabını versin. Projeye aykırı kim çalışma yapmışsa cezasını çeksin. Yapılanlara 'cahil cesareti' diyorum. Resmen orayı apartman katına dönüştürmüşler" diye konuştu.

"KİMLİĞİ GİDECEKTİ"
Manastırın 2005-2006 arasında restorasyon kontrolörlüğünü yürüten ve şu anda emekli olan Emine Yavuz ise çalıştığı dönemde yaşadığı sıkıntılara vurgu yaptı. Yavuz, "Öyle Ankara'dan gelerek manastırdaki restorasyonun kontrolörlüğü yapılmaz. Ben birçok yanlışın durdurulmasını sağladım. Mesela duvarları normal sıva yapacaklardı, yaptırtmadım, durdurdum. Sümela'nın kimliğini ortadan kaldırmaya çalıştılar" diye konuştu.