Güneydoğu'da PKK tahrik saldırıları yaptı

PKK'nın kuruluş yıldönümü 27 Kasım'da Hakkâri'de başlayan olaylar, Diyarbakır, Batman ve Mersin'e sıçradı. Diyarbakır'da AK Parti'ye, Batman'da Telekom'a, Mersin'de de karakola molotof atıldı

Pazartesi 30.11.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 30.11.2009
ABONE OL
Terör örgütü PKK'nın 31'inci kuruluş yıldönümünü bahane eden göstericiler Hakkari'de polisi taşladı, Mersin, Diyarbakır ve Batman'da molotoflu saldırılar düzenledi. Bölgede diğer illerde ise basın açıklaması yapan gruplar PKK lehine sloganlar attı.

KARAKOLDAN ATEŞ AÇILDI

Mersin: Terör örgütü sempatizanı 300 kişi, Siteler mahallesindeki polis merkezine molotof kokteylleri ve taşla saldırdı. Grup polis merkezinin yanında bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne ait ekmek büfesini de yaktı. Polis gruba müdahale ederken, karakoldan da ateş açıldı. Karakol saldırısı sırasında ateşli silahla ağır yaralandığı öne sürülen 16 yaşındaki Ş.A., hastaneye kaldırıldı. Mersin Emniyet Müdürü Arif Öksüz, "Gencin nerede yaralandığını araştırıyoruz" dedi.
Diyarbakır: Önceki gece AK Parti Kayapınar ilçe binası önüne gelen ve aralarında çocukların da bulunduğu yüzleri puşili 7-8 kişilik bir grup, önce slogan attı. Ardından molotof kokteyllerini ilçe binasına attı. Parti binasında görevli güvenlik görevlisinin ateş açması üzerine 17 yaşındaki gösterici S.T bacağından yaralandı. Aynı saatlerde Bağlar ilçesinde Şura Derneği'ne molotof atıldı.
Batman: Bir grup gösterici, Karşıyaka mahallesinde Telekom şubesine iki molotof kokteyli atarak kaçtı. Saldırı nedeniyle binanın giriş katındaki camlar kırıldı.
Mardin: Nusaybin ilçesinde yürüyüşe geçen bir grup eylemci, önde duran çocuklar polise taş atınca gaz bombası ile dağıtıldı. Akşam saatlerinde de gösterici gruplar, ateş yakarak polisi taşladı. Polis göstericileri gaz bombası kullanarak dağıttı.
İstanbul: Okmeydanı'nda toplanan 150 kişilik grup Abdullah Öcalan'dan geldiği iddia edilen bir mektubun okunmasının ardından yürüyüşe geçti. Grup önlem alan polise de havai fişekler ve molotoflarla saldırdı. Şırnak, Cizre, Silopi, Kızıltepe, Tunceli'de basın açıklamaları yapılırken, DTP Grup Başkan Vekili Gültan Kışanak, DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani'nin de aralarında bulunduğu bir grup DTP'li PKK'nın kuruluş toplantısının yapıldığı Lice'nin Fis köyünü ziyaret etti.