Hakkari'de gerginlik

Pazartesi 30.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 30.11.2009 18:30
ABONE OL

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, terör örgütü PKK'nın sözde kuruluş yıldönümü olan 27 Kasım'ı kutlama bahanesiyle eylem yapan bir grup örgüt yandaşı ile polis arasında olay çıktı.

Sabah saatlerinde kepenklerin açılmadığı ilçede, PKK'nın sözde kuruluş yıldönümü ve terör örgütünün lideri Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarına dikkat çekmek amacıyla çarşı merkezinde toplanan grup, slogan atarak protesto eylemi yaptı.

Ateşlerin yakıldığı ve terörist Öcalan lehine sloganların atıldığı gösteride yürüyüşe geçen grup, ara sokaklarda polise taş ve molotof kokteyli ile saldırmaya başladı. Olaylar sırasında bir polis aracı ve bir banka şubesine molotofkokteyli atıldığı bildirildi. İlçede olayların devam ettiği öğrenildi.

PKK'DAN AYNI KARAKOLA İKİNCİ SALDIRI
Mersin'de dün akşam saatlerinde PKK sempatizanları tarafından saldırıya uğrayan Siteler Polis Karakolu'na bugün öğle saatlerinden sonra yaklaşık 200 kişilik bir grup daha saldırdı. Ellerinde molotof kokteylleri, havayi fişekler ve taşlar ile saldıran örgüt yandaşlarının attıkları taş ve havai fişeklerden özürlü bir çocuk zor kurtuldu. Karakol önünde tedbir alan çevik kuvvet ekipleri göstericilere gaz bombası ile karşılık verdi. Karakol bölgesine takviye ekipler gönderildi.

Panzerler su sıkarak grubu dağıtırken, daha sonra tekrar toplanan örgüt yandaşları yine molotof kokteylleri attı.

Göstericileri dağıtmak için atılan gaz bombaları rüzgârın ters esmesi ile polislere zor anlar yaşattı.

Gaz maskeleri olmayan polisler çareyi karakola sığınmakta buldu. Göstericilerin Şevket Sümer ve Güneş Mahallelerinin ara sokaklardaki eylemleri halen sürüyor. Mahallelere takviye çevik kuvvet ve panzer sevki yapılırken, olay çıkabilecek muhtemel mahallelerde de polisin tedbirleri sürüyor.