İzinsiz gösterilerde olay çıktı

Siirt, Batman ve Mardin'in Nusaybin ilçesinde izinsiz gösteri yapmak isteyen gruplara polis müdahale etti. Olaylarda toplam 113 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Pazar 06.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 06.12.2009 17:35
ABONE OL
Siirt'te DTP Milletvekili Osman Özçelik ve Belediye Başkanı Selim Sadak'ın da aralarında bulunduğu grup basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından dağılan gruptan bazıları Çakmak Mahallesi'nde polise taşlı saldırıda bulundu. Bunun üzerine polisin müdahale ettiği gruptan 13 kişi gözaltına alındı. Olaylarda 1'i polis memuru 3 kişi yaralandı.

Vali Necati Şentürk, yaptığı açıklamada, olayların polisin sağduyusu sayesinde büyümeden önlendiğini belirterek, yürüyüşü izleyen polis memurlarının taşlanması üzerine müdahale edildiğini belirtti. Açıklamada, grubu tahrik eden ve polise taş atan 13 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

BATMAN
Batman'da ise aralarında DTP milletvekilleri Bengi Yıldız, Ayla Akat Ata ve Belediye Başkanı Nejdet Atalay'ın da bulunduğu grup, DTP il binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından bazı göstericiler polise taşlı saldırıda bulundu. Polisin müdahalesi sonucu 100 kişi gözaltına alındı.

Bu arada, Mardin'in Nusaybin ilçesindeki izinsiz gösterilerde de bazı göstericiler, yollara barikat kurarak, terör örgütü lehine slogan attı. Polisin dağılın uyarılarına taşlı saldırıyla karşılık veren gruba tazyikli suyla müdahale edildi.