Şehirlerde PKK tahriki

Öcalan'ın koşulları bahanesiyle sokaklara dökülen PKK yandaşları, önceki gece ve dün de birçok kentte olay çıkarttı, kendilerine tepki gösterenleri taşladı. 60'tan fazla kişi gözaltına alındı

Pazar 06.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 06.12.2009
ABONE OL
ADANA: DTP'nin açık hava mitinginde hem "Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği" biçimindeki barış mesajı, hem de "Sayın Öcalan'ın koşullarını zorlaştırmayın, Kürt gençlerini sokağa dökmeyin" tehdidi vardı. Göstericiler yolun kapanmasına tepki gösteren bir sürücünün otomobilini tekmeleyip, taşla camını kırdı. Grup, binalardan tepki gösteren vatandaşlara da taş attı.
ŞANLIURFA: Kardeş Fatma ve Mehmet Öcalan'ın da katıldığı miting öncesi ve sonrasında olaylar çıktı. Grup, Alperenler Ocağı'ndan Türk Bayrağı açılarak tepki gösterilince binaya zorla girmek istedi. Polis önlerken taş atılarak binadaki birçok işyerinin camları kırıldı. Grup polisi de taşladı. Yüzleri poşulu grup, sık sık Abdullah Öcalan lehine slogan attı. 50 kişi gözaltına alındı. DTP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, "Demokratik Açılım'' sürecinin bir tasfiye planına dönüştüğünü'' iddia etti. Viranşehir ilçesinde polise taş atmak için eldiven ve poşu takan çocuk götürüldüğü polis merkezinde ağlayarak, "Annem babam duyarsa beni döver" dedi. Polis "Çikolata alacağız" diye teselli ettiği çocuğu ailesine verdi.
ŞIRNAK: Cizre ilçesinin ara sokaklarında önceki akşam barikatlar kurup ateş yakılarak eylem yapılınca dün DTP yürüyüşüne izin verilmedi. Polis kalabalığı dağıtmak için biber gazı ve tazyikli su kullandı, havaya uyarı ateşi açtı. Esnaf kepenk açmadı. Silopi ilçesinde de Habur Sınır Kapısı'na giden karayolu üzerinde ateşler yakan grup, sık sık Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı.
AĞRI: Doğubayazıt ilçesinde izinsiz gösteri yapan DTP'li grup polisin 'dağılın' uyarısına taş ve sopayla karşılık verdi. Biber gazı ile gruba müdahale eden polisten biri elinden yaralandı. Türkiye-İran transit karayolunda ulaşım engellendi. Esnaf kepenk indirdi.
MARDİN: Nusaybin ilçesinde önceki gece toplanan 500 kişilik grup polis barikatını görünce molotof kokteyli ve havai fişekle saldırdı. Polis havaya uyarı ateşi açtı.
DİYARBAKIR: Ergani'de 'İrademiz 6 metrekareye sığmaz, İmralı'da boğulacaksınız' sloganları atıldı.

ÖzgürCEBE-Abidin YEL-Mehmet DEMİRHAN-Mehmet Ali BULUN-Ahmet TUNÇ - Mehmet YILDIRIM -Ufuk TEKİN - Nazan ERDEM / SABAH