İki lider Oval Ofis'te hangi konuları ele alacak?

Pazartesi 07.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan bugün ABD Başkanı Barack Obama'nın Beyaz Saray'da konuğu olacak. Oval Ofis'teki kritik görüşme ABD saatiyle 11.30'da başlayacak. Yarım saatlik görüşmenin ardından iki lider önce basına hitap edecek ardından da yemeğe geçecek. Obama'nın kabine odasında gerçekleşecek çalışma yemeğinde ABD için gündemi Afganistan, Türkiye için Kıbrıs oluşturacak. İki liderin ortak gündemini ise Obama'nın Türkiye ziyaretinde gündeme getirdiği "model ortaklık" oluşturacak. 8 ay sonra bu defa Washington'da buluşacak olan iki lider "model ortaklık" oluşturmak için eylem planını resmen başlatacak. Daha önce iki ülke arasında belirlenen Ortak Vizyon Belgesi ile yaşama geçirilemeyen ortaklık için bu defa hedef; Amerikan şirketlerinin Türkiye'de enerji, inşaat ve altyapı hizmetlerinde yatırım yapması ve 16 milyar dolar olan ticaret hacminin artırılması. İşte tarafların vermesi beklenen mesajlar:

OBAMA'NIN MESAJLARI
AFGANİSTAN:
Türkiye'nin Afganistan'da bugüne kadar oynadığı rol çok önemli. Türkiye bu ülkede çok etkili. Buradaki siyasi ve askeri katkılarınızın artmasını bekliyoruz.
ERMENİSTAN: Türkiye-Ermenistan arasında imzalanan iki anlaşmanın ön koşulsuz olarak bir an önce yürürlüğe girmesi önemli.
AÇILIM SÜRECİ: Türkiye'nin başlattığı demokratik açılım sürecini yakından takip ediyoruz ve takdirle karşılıyoruz. Bu sürecin başarıya ulaşması Türkiye-ABD-Irak arasındaki işbirliğini de artıracaktır.
İRAN: Türkiye'nin bölgesinde yeni gerginlik istemediğini biliyoruz ancak uluslararası toplumu sürekli tehdit eden İran tutumunu değiştirmediği takdirde, yaptırım kaçınılmaz olacaktır.
İSRAİL: Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerde son dönemde yaşanan gerginliklerin giderilmesi, Ortadoğu'da yeni ayrışmalar yaşanmaması önemli.

ERDOĞAN'IN MESAJLARI
AFGANİSTAN:
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana Afganistan ile özel ilişkileri olmuştur. Bu ülkeye savaşmaya gidemeyiz. Kabil'de bölge komutanlığını üçüncü defa üstlendik ve asker sayısını bin 750'ye çıkardık. Yeni il imar timleri oluşturacağız, Afgan polis ve askeri teşkilatına eğitim hizmeti vermeyi sürdüreceğiz.
ERMENİSTAN: Anlaşmaların TBMM'de onaylanması için halkın Yukarı Karabağ'da çözüm sürecine girildiğini görmesi önemli.
KIBRIS: Müzakereler, uluslararası aktörler etkin olmazsa yine çözümsüzlükle sonuçlanacak. Artık oluşturulan parametrelerin değişmesi lazım. Çünkü Nisan ayında Kuzey'de seçimler var. Dörtlü olarak hemen masaya oturmaya hazırız. Birkaç hafta içinde görüşme sürecini takvime bağlayacak gelişmelerin olması için ABD'nin katkısı çok önemli.

'EKSENİMİZ BATIDIR'
IRAK:
Irak'ta devam eden Türk-ABDIrak işbirliğinden memnununuz. Açılım sürecinin başarıya ulaşmasında ABD'nin anlık istihbarat desteği önemli.
İRAN: Viyana'dan İran'a yönelik çıkan sert karar ortak amacımıza hizmet etmedi. Türkiye bölgesinde nükleer güç istemiyor. Ve İran 10 yeni tesis daha yapacağını açıkladı. Bunun nedeni, iç kamuoyundaki dengeler.
EKSEN: Türkiye'nin yönü Batı'dır. TÜrkiye'nin AB üyeliği için ABD'nin desteğinin devamını bekliyoruz.

Duygu GÜVENÇ - Ali EKEYILMAZ - Yahya BOSTAN / WASHINGTON