Katsayı yetkisi anayasal olan YÖK'ündür

Pazartesi 07.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Danıştay'ın, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini durdurmasıyla ilgili "Bu kararı alma yetkisi anayasal bir kuruluş olan YÖK'ündür. Bu kararı nasıl ki karar alarak getirdiyse, 10 yıl sonra da karar alarak katsayıyı kaldırabilir. Bunu yapamayacağını düşünmek, buna yetkisinin olmadığını iddia etmek bir kere hukuka uygun bir tavır değil'' dedi. Dün bir televizyon programında konuşan Çubukçu, katsayının eşitlik kuralına aykırı olduğunu söyledi. Çubukçu, "Adil değil, vicdani değil, mesleki eğitimin teşvik edilmesi için de önünde engelleyici kuralların olmaması lazım. Katsayı konusu bir eğitim konusu ve hukuki bir konu, ideolojik bir yanının olmaması gerekir" diye konuştu. "Bu kararı alma yetkisi anayasal bir kuruluş olan YÖK'ündür" diyen Çubukçu, şöyle devam etti; "14 yaşında orta öğretim kurumuna başlayan bir öğrenci, ailenin de baskısıyla 'ben seni bir yüksek öğrenimde okutamam, meslek okuluna git mesleğini erkenden eline al' demesi üzerine zorla bir şey yapıyor ve bana 'hayallerim yıkıldı' diye öyle çok mail geliyor ki. Bu çocuk yüz sorudan 99'unun yapsa dahi giremezken, 60 soru yapan öğrencinin giriyor olması hem başarıyı ölçmede hem değerlendirmede haksızlıktır, hem de çocukların geleceği yönelik hayallerini engelleyen bir durumdur. Öğrenci alanla ilgili ne kadar soru yaparsa o bölüme girebilmeli. " 'Kararın imam hatip öğrencileri ile ilişkilendirilmesine'' yönelik soru üzerine Çubukçu, şöyle dedi: "Konu imam hatiplerle ilişkilendirildiği için ideolojik olarak değerlendiriliyor. Konu eğitim konusudur, asla ve asla ideolojik yanı olmaması gerekir. Biz bu konuya ideolojik bakmıyoruz, bakamayız da. Dolayısıyla ben konunun daha farklı bir zeminde eğitimimizin ve gençliğimizin geleceği açısından bakılması gerektiğini düşünüyorum.'' Çubukçu, kalıcı çözüm için yeni bir yasayı gerekli görmediğini, mevcut sorunların aşılabileceğini bildirdi.

YÖK'te karar 17 Aralık'ta
DANIŞTAY'IN kararının ardından gözlerin çevrildiği YÖK Genel Kurulu, yeni katsayı kararını 17 Aralık'ta alacak. YÖK Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre yarınki Genel Kurul toplantısında ise yalnızca üyelerin değerlendirmeleri alınacak ve yeni alınacak kararın ne olabileceği konusunda görüş alışverişi yapılacak. YÖK bir hafta boyunca Milli Eğitim Bakanlığı ve konuyla ilgili tarafların görüşlerini alacak. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Danıştay kararına yaptıkları itirazın sonucunu beklemeden yeni bir karar alacaklarını açıklamıştı. Sınav kılavuzlarının basımının 20 Aralık'tan en fazla birkaç gün gecikebileceğini dikkate alan YÖK'ün 17 Aralık günü kararını alıp uygulamaya geçmesi planlanıyor.

Bakanlık 127.5 milyon ücretsiz ders kitabı dağıttı
ÇUBUKÇU, 2009-2010 eğitim öğretim yılında ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine 127 milyon 589 bin 497 adet ücretsiz ders kitabı dağıtıldığını bildirdi. Ücretsiz ders kitaplarının maliyeti ise 186 milyon 502 bin 982 TL oldu. Öte yandan, Çubukçu 2010 yılında yaklaşık 40 bin öğretmen alımı yapacaklarını belirtti. Bakan Çubukçu, yaklaşık 70 bin sözleşmeli öğretmen olduğunu ve kadroya alınmaları konusunda Maliye Bakanlığı ile çalışmaların sürdüğünü kaydederek. "Olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum" dedi.