AİHM'de üç dava daha kaybettik

AİHM üç ayrı davada Türkiye'yi toplam 503 bin euro tazminata mahkûm etti

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
Türkiye'den daha çok işkence ve insan hakları ihlalleriyle ilgili başvuruların yapıldığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) son dönemde farklı konularda da davalar açılıp sonuçlanmaya başladı. Son olarak da trafik kazasıyla ilgili bir davada kazandığı tazminatı alamayan, satın aldığı arsası tazminatsız kamulaştırılan, gösteri sırasında gözaltına alınıp kötü muamele gören kişilerin açtıkları 3 davada Türkiye toplam 503 bin 49 euro ödemeye mahkûm edildi.

2000 yılında Bursa'da geçirdiği trafik kazası nedeniyle yüzde 100 özürlü hale gelen Osman Yılmaz, Türkiye'de hukuk süreci sonucunda belirlenen tazminatın kendisine ödenmesinin devlet tarafından sağlanmadığı gerekçesiyle AİHM'ye başvurdu. AİHM, sonuçlandırdığı davada insan hakları ihlali olduğu kanısına vararak Türkiye'nin, Yılmaz'a maddi tazminat olarak 293 bin 149, manevi tazminat olarak da 3 bin 900 euro olmak üzere toplam 297 bin 49 euroyu ödemeye mahkûm etti.

AİHM, Mustafa Öztok'un, satın aldığı arsanın, tazminat ödenmeden kamuya ait ormanlık alan olarak kaydedilmesinin mülkiyet hakkına aykırı olduğu gerekçesiyle açtığı davayı karara bağladı. Öztok'un başlattığı hukuki mücadele sonunda AİHM, Türkiye'nin, şikayetçiye maddi ve manevi tazminat olarak 175 bin euroyu ödemesine hükmetti.

Yüksek öğretim reformunu protesto amacıyla Nisan 2004'te Taksim'de öğrencilerce düzenlenen protesto gösterisine katıldıkları gerçekçesiyle gözaltına alınan 10 kişi, AİHM'de Türkiye'nin mahkûm olmasını sağladı. AİHM, gösteri sırasında gözaltına alınan ve insanlık dışı muamele gördüklerini öne süren 10 kişiye, toplam 31 bin euro tutarında tazminat ödenmesine karar verdi.