Aydınlık'ın yayını durduruldu

Çarşamba 09.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009 18:46
ABONE OL
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Aydınlık dergisinin yayınının bir ay süreyle durdurulmasına karar verdi.

Derginin sahibi ve sorumlu müdürü Ruhsar Şenoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, dergiye dün sabah yapılan bildirime göre, son sayıyla ilgili toplatma kararının verildiğini, derginin kapatıldığını ve 1 ay süreyle yayın yasağı konulduğunu bildirdi.

Kararın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın görüşmesinin üzerinden 24 saat bile geçmeden verildiğini belirten ve bu kararın o görüşmede alındığını öne süren Şenoğlu, ''Savcılığın, dergimiz bayilere çıktıktan 3 gün sonra işlem yapması da kapatmanın siyasi bir karar olduğunu göstermektedir'' dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının, ''Vatanı savunmak suç, bölücülük ve casusluk serbest, Türk ordusunu tasfiye harekatı'' başlığını gerekçe göstererek kapatma kararı alınmasını istediğini belirten Şenoğlu, ''Vatanseverlik suç, bölücülük serbest. Aydınlık'a verilen kapatma kararı, bu gerçeği bir kez daha göstermiştir. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin kararında 'suçu ve suçluyu övdüğümüz' öne sürülüyor. Aydınlık'ın övdüğü nedir? Vatanseverlik ve Atatürk devrimi suçlu ilan edilmiştir'' görüşlerini savundu.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin kararında şu ifadeler yer alıyor:
''İstanbul ilinde basılıp yayımlanan Aydınlık isimli derginin 6 Aralık 2009 tarihli 1168 sayılı nüshasının 4. sayfasında yer alan 'Vatanı savunmak suç, bölücülük ve casusluk serbest, Türk ordusuna tasfiye harekatı' başlıklı yazının tamamı ve içeriğindeki 'Beşiktaş Terör Örgütü İşlevsel Şema' incelendiğinde suç ve suçlunun övüldüğü, terör örgütünün propagandasının yapıldığı, terör örgütüne kamu görevlilerinin hedef gösterildiği anlaşıldığından 5187 sayılı Basın Kanunu'nun 25/2 maddesi gereğince Aydınlık isimli derginin 6 Aralık 2009 tarihli 1168 sayılı nüshalarının tamamına el konulmasına, dağıtım ve satışının yasaklanmasına, 3173 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 6/son maddesi gereğince yayının bir ay süreyle durdurulmasına karar verildi.''