Gül'den üslup uyarısı: Daha soğukkanlı olun

Liderlere "Soğukkanlı ve dikkatli üslup anlamlı olur. Bu hal Türkiye'yi zayıf düşürüyor" mesajı gönderen Gül, Tokat'taki saldırıyı ise, istihbaratçılara soracağını söyledi

Perşembe 10.12.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında Çankaya Köşkü'nde kabul ettiği Meclis İnsan Hakları Komisyonu heyetine, birbirlerine yönelik sert açıklamalar yapan liderlerin üslubundan rahatsızlığını iletti. Gül, "Son yaşanan olaylar hoş olmadı. Türkiye'nin gerilmesi iyi sonuçlar getirmez. Daha soğukkanlı ve dikkatli üslup anlamlı olur. Bu hal Türkiye'yi zayıf düşürüyor" diye değerlendirdi. İnsan hakları ihlalleri olsa bile bunun terörle çözülemeyeceğini belirten Gül, Tokat'taki olayların arkasında kimin olduğu konusunda istihbarattan bilgi alacağını belirtirken, "Bizim perşembe günleri devlet birimleriyle toplantılarımız var. Yarın (bugün) istihbarat birimlerine de soracağım. Bu işin önünde arkasında ne var? Onu anlamaya çalışacağız" dedi. CHP'lilerin yer almadığı, Zafer Üskül başkanlığındaki heyeti kabulünde Cumhurbaşkanı Gül, 12 Eylül anayasına yönelik şikâyetlerle ilgili olarak ise "Parlamento yeni anayasa fırsatını heba etti. Farkında olmadı" değerlendirmesini yaptı. Gül görüşmede şu mesajları verdi:

KONUŞMAM YANLIŞ ANLAŞILDI: Parlamentodaki konuşmamın yanlış anlaşılan bölümleri oldu. Demokratik standartları yükseltince sorunların çözülebileceğini vurgulamak istemiştim. 'Standartları yükseltirsek birileri bizim problemlerimizi malzemeye dönüştüremez' demek istemiştim. Bunu yapan komşularımız da, müttefiklerimiz de düşmanımız da olabilir.

MİLLİ GELİR 10 BİN DOLAR: Milli gelir 10 bin dolara çıksa insanlar meselelerde daha yapıcı olur diye düşünürdüm. Milli gelirimiz arttı, zenginleşmeyle ve eğitim düzeyinin yükselmesiyle beraber farklılıkların da derinleştiği bir tablo ortaya çıktı.

CEZAEVLERİMİZİN STANDARDI YÜKSEK: Ben de yurtdışında cezaevlerini dolaştım. Bizim cezaevlerinden şikayetler söz konusu olabilir. Ama dışarıdaki standartlarla karşılaştırıldığında, Türkiye'nin standartları çok daha yüksek.