Öfke selinden güvercin yükseldi

Reşadiye'de şehit düşen er Cengiz Sarıbaş'ı 10 bin kişi uğurladı. Bayraklarla yürüyenler teröre lanet yağdırdı. Şehidin evinin önünde ise gökyüzüne yedi güvercin bırakıldı

Perşembe 10.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 10.12.2009
ABONE OL
Tokat'ta hain saldırıda şehit olan jandarma komanda er Cengiz Sarıbaş, ebedi yolculuğa İstanbul'da uğurlandı. Yaklaşık 10 bin kişi katıldığı cenaze töreninde teröre lanet yağdı. Şehit Sarıbaş'ın naaşı Kasımpaşa Deniz Hastanesi'nden alınarak Bahçelievler Kocasinan'daki evine getirildi. Ailesi, yakınları ve arkadaşlarının da arasında bulunduğu yüzlerce kişi, tekbir getirerek PKK'ya lanet yağdırdı. Dualar okunup helallik alındıktan sonra, naaş Ataköy 5. Kısım Cami'ye doğru yola çıkarıldı. Bu sırada gökyüzüne her bir şehidi simgeleyen 7 güvercin bırakıldı. Sarıbaş'ın evinin önünde toplanan yaklaşık bin kişi, daha sonra Türk bayrakları ile yürüyüşe geçti. Polisin engelleme babalarına rağmen, grup 10 kilometre yürüyüp camiye ulaştı. Bu arada üst geçide asılan, "Açılım değil, kelle istiyoruz" içerikli pankart indirildi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ANNE: VATAN SAĞOLSUN

Cenaze törenine ise yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Törene şehidin annesi babası, yakınları arkadaşları ve kanseri yenen kız arkadaşı Kübra Deniz Şahin de katıldı. Şahin, cenaze töreni boyunca tabutun başından hiç ayrılmadı. Üzerinde Türk bayrağı ve Atatürk posteri bulunan tabutu öpüp koklayan anne Gülyaz Sarıbaş, "Şehit anasıyım, vatan sağolsun. Bak gözümden bir damla yaş yok. Sana da bu yakışırdı. En yüksek mertebeye ulaştın" dedi. Annenin AKP İl Başkanı Aziz Babuşçu'ya, "Başbakanımıza lütfen söyleyin açılım istemiyoruz" sözlerine, Babuşçu, "Bunu sizin gibi analar ağlamasın diye yapıyoruz" yanıtı verdi. Anne ise, "Analar ağlasın" demekle yetindi.

TERÖR LANETLENDİ

Törene AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, DP Genel Başkanı Cindoruk, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Vali, Emniyet Müdürü, üst düzey asker ve polisleri katıldı. Namazın ardından naaş top arabasına konularak Edirnekapı Şehitliği'ne götürüldü. Bu arada Sahil yolunu araç geçişine kapatmak isteyen kalabalık bir grup, Çevik Kuvvet ekiplerince engellenip ikna edildi. Başka bir grup ise tren yoluna girerek yük terinin önünü kesti. Sarıbaş'ın naaşı Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.

Ali BALCI - Mesut ER Hasan AY- Deniz DERİN / İSTANBUL