'Silaha yatırılan para ve savaşlardan bıktık'

Erdoğan, Amerikan PBS televizyonunda "Herkesin savaşın dilini bırakıp, barışın gayreti içinde olması lazım. Savaş, savaş, savaş, bunlardan bıktık. Silaha yatırılan paralardan bıktık" dedi

Perşembe 10.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 10.12.2009
ABONE OL
Amerikan PBS televizyonunda "Charlie Rose Show"a konuk olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Afganistan ve İran soruldu. Erdoğan'ın sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

(Afganistan'a asker gönderme) Hem Türkiye hem de Afganistan'da askerlerin eğitimlerine devam edebiliriz. Sözleşmemizde muharip asker gönderme yok. Afganistan'da yaşayanların çoğunluğu Müslüman. Afgan halkının özgüvenini sarsarsak orada yapabileceğimiz işleri de yapamayabiliriz.
(İran'ın nükleer programı) Türkiye dış politikasını düşman değil dost kazanma üzerine yürütüyoruz. Nükleer program konusunda İran ile dünya ülkeleri arasında çok önemli bir rolü oynayabileceğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Yani ben Sayın Bush'a da bir dostum olarak, (Sayın Obama'nın 'arkadaşım' diye ifade etmesi noktasında, benim de kendisine aynı duyguları beslediğimi buradan ifade etmekte fayda görüyorum) kendisini bir arkadaş olarak görerek Sayın Obama'nın bu tür beklentilerinde, bir lider olarak aktif bir rol oynamayı kendim için hem bir siyasi sorumluluk hem de dünya barışı gereği olarak görüyorum.

SAVAŞ, SAVAŞ, SAVAŞ

(Ahmedinejad'ın Yahudi soykırımı konusundaki düşüncelerini paylaşıyor musunuz?) Paylaşmıyorum. Eğer 21. yüzyılı barış yüzyılı olarak görmek istiyorsak barış mesajlarına yönelmemiz lazım. Herkesin savaşı dilini bırakıp, barışın gayretleri içerisinde olması lazım. Savaş, savaş, savaş, bunlardan bıktık. Silaha yatırılan paralardan bıktık. Barış için yol, su, elektrik, ne yapacağız bunları konuşmamız lazım.
(Avrupa Birliği) 50 yıldır bizi bekletiyorlar. AB'nin Türkiye'nin katılımıyla ilgili farklı düşünceleri varsa, bu konuda dürüst olmalıdır.
(Türkiye'nin Doğu'ya dönmesi) Türkiye'nin sadece İslam ülkeleriyle ilişki kurduğunu söylemek çok yanlış olur. Doğuyu batının, kuzeyi güneyin alternatifi olarak hiçbir zaman görmedik. Biz ilişkileri her yönde geliştirmenin peşindeyiz.
(1915 olaylarına dair Ermeni iddiaları) Böyle bir soykırımı asla kabul etmiyoruz. Bu tamamen yalandır. İnsanları bunu ispata davet ediyorum.
(Türkiye'nin dünyada oynamak istediği rolü oynayabilmesi yolundaki hedefinizin önündeki engelin ne olduğunu düşünüyorsunuz?) En büyük engel kamu diplomasisinde çok başarılı olmamamız. Kamu diplomasisini geliştirmemiz gerekiyor. Üzerinde çalışmamız gereken bir eksikliğimiz bu, üzerinde çalışıyoruz. Şunu ifade etmem lazım: Liderler, hiçbir zaman insanlarda var olan önyargıları suiistimal etmemeliler. Eğer bunu yaparlarsa, belli siyasetleri tersine çevirmek zor olur.