220 metre derinlikte grizu faciası

Bursa'daki maden ocağında grizu patlaması meydana geldi. Ocaktaki yoğun gaz sabaha kadar süren kurtarma çalışmalarını aksattı. TTK Müdürü Onur "Ümidimiz yok" dedi

Cuma 11.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009
ABONE OL
Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesi Devecikonağı köyündeki maden ocağında grizu patlaması meydana geldi. İlk belirlemelere göre kömür madeninde çalışan 19 işçi göçük altında kaldı. İşçileri kurtarmak için bölgeye inmeye çalışan maden ocağının kurtarma ekibindeki 5 görevli de yoğun metan gazından zehirlenerek hastanelik oldu. Bük Madencilik İşletmesi'ne ait maden ocağında saat 20.30 sıralarında metan gazı sıkışması sonucu patlama oldu. 220 metre derinlikteki patlamanın ardından ocakta yangın çıktı. 19 işçinin göçük altında kaldığı maden ocağının kurtarma ekibinden 5 görevli, göçüğe girmek istedi. Ancak kısa süre sonra zehirlenen görevliler ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

UZMAN EKİP SKANDALI YAŞANDI

Patlamadan sonra bölgeye jandarma, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sivil Savunma ve AKUT Bursa Şubesi'nden ekiplerle ambulanslar sevk edildi. Mustafakemalpaşa Kaymakamı Kazım Karabulut ile Belediye Başkanı Sadi Kurtulan da olay yerine gelerek bilgi aldı. Olay sırasında Ankara'da bulunan Bursa Valisi Şahabettin Harput da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile birlikte bölgeye gitti. Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Çetin Onur "Kurtarma çalışmalarıyla ilgili pek fazla ümidimiz yok" dedi. Madende yoğun gaz sıkışması ve ikinci patlama riskine karşı yerel ekipler yetersiz kalınca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile iletişim kurularak Zonguldak ve Tunçbilek'ten saat 22.00'de takviye ekip istendi. Toplanan 16 kişilik ekip, bölgeye gitmek için bekledikleri helikopter hava muhalefeti nedeniyle gelmeyince kazadan ancak 5 saat sonra kara yoluyla bölgeye hareket etti. Patlamanın duyulmasının ardından işçi yakınları da bölgeye geldi. Gece vardiyasında 32 kişilik bir ekibin görev yaptığı madenin gündüz çalışanları da olayın ardından bölgeye koştu. Göçükte biriken metan gazı nedeniyle kurtarma çalışmaları güçlükle sürdürülebildi.

UMUTLAR TÜKENDİ

CHP Bursa Milletvekili Abdullah Özer, çıktığı canlı yayınlarda göçük altındaki 19 işçinin de yaşamını yitirdiğini duyurdu. İşletme şefi de göçük altında kalan işçilerin yaşam şansının çok az olduğunu söyledi. Kurtarma çalışmaları gazetemiz yayına hazırlandığı sırada sürüyordu. Öte yandan aynı işletmede yaklaşık 5 yıl önce tünel kazımı sırasında meydana gelen göçükte 4 işçinin havasızlıktan dolayı öldüğü öğrenildi.

KURTARMA EKİBİ ZEHİRLENDİ

Göçük altında kalan 19 işçiyi kurtarmak için maden ocağına girmek isteyen ilk kurtarma ekibinden 5 görevli, metan gazından zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.