Liderleri Çankaya sofrasına çağıracak

Gül, Tokat'taki terör saldırısına yönelik olarak herkesin ağzından çıkanı duyması gerektiğini belirterek bir ön çalışma yaptıktan sonra liderleri toplayabileceğini söyledi

Cuma 11.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tokat'taki terör olaylarının ardından herkesin yaptığı açıklamayı kendi kulağıyla dinlemesi gerektiğini belirterek bir ön çalışma yaptıktan sonra iktidar ve muhalefeti yuvarlak masa etrafında toplama düşüncesi olduğunu söyledi. Gül, Diyarbakır'da polise yapılan saldırı gibi bunun da kesinlikle faili meçhul kalmayacağını belirtti. Arnavutluk ve Karadağ'a yapılacak resmi ziyaretler kapsamında Arnavutluk'a gelen Gül, ayağının tozuyla Türkiye'ye birlik mesajları gönderdi. Yaptığı basın toplantısında sorular gündemin en sıcak maddesi Tokat'ta 7 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan terör saldırısıyla ilgili oldu. Cumhurbaşkanı Gül'e ilk soru "7 askerimiz şehit oldu. Açılım süreciyle ilgili liderler arasında tartışmalar yaşanıyor. Cumhurbaşkanı olarak liderleri toplamayı öngörüyor musunuz?" oldu. "Gün soğukkanlı, dikkatli ve sorumlu hareket etme günüdür" sözleriyle yanıtına başlayan Gül, ön çalışma yaptıktan sonra liderleri toplamayı düşündüğünü söyledi. Terör örgütlerinin hedefinin kaos yaratarak devleti güçsüz hale getirip kendi propagandasını empoze etmek olduğunu belirten Gül, şöyle dedi: "Bunlara fırsat vermemeli. Farklı görüşlerin olması gayet doğal. Ama ayrım yapmadan söylüyorum herkes ağzından çıkanı kendi kulağıyla bir dinlesin. Üsluplar, söylenen kelimeler, doğrusu bütün bunlar bizim için çok önemli. Onun için benim herkese çağrım bugün için büyük bir sorumluluk duygusu içinde hareket etmeli ve konuşmalılar. Bir araya gelip konuşmak lazım." Gül, samimi ortamda, gerekirse kapalı kapılar ardında konuşulması gerektiğinin altını çizerek "Kapalı kapı derken Meclisi kastetmiyorum. Önemli kişiler, liderler kendi aralarında gerekirse kapalı oturumda konuşmalı. Bunun için bilgi vermeye, duyurmaya gerek yok. Ama böyle bir dönemde kendi ülkemizi zayıf düşürmeye hakkımız yok" uyarısında bulundu. Terörün 10 yıl önce olduğu gibi 10 yıl sonra da olacağına dikkat çeken Gül'e "Liderleri yuvarlak masada toplamayı düşünüyor musunuz" sorusu yöneltildi. Gül, bu soruya, "Bunu düşünüyorum. Yalnız bundan önce tabi ki bir ön çalışma yapacağım. Olabilirliğini görmem lazım" yanıtı verdi.

TEK TEK GÖRÜŞTÜM

Gül, hepsiyle tek tek mi toplu mu görüşeceğine yönelik soruya "birlikte" dedi ve ekledi: "Hepsiyle tek tek defalarca görüştüm. Bütün bu olayları teferruatlı bir şekilde defalarca basına yansımadan görüştüm. Bütün öngörülerimi teferruatlı olarak liderlere anlattım. Liderler de görüşlerime saygı gösterip, bu bilgileri kendilerinde muhafaza etti. Olabilirliğini görürsem liderlerle beraber de görüşmeyi düşünüyorum." Hassas ortamda siyasiler arasında yükselen gerilimin topluma yansıdığını vurgulayan Gül, gerilimin azaltılarak morallerin güçlendirilmesi gerektiğini böylece terör örgütünün ayıklanabileceğini dile getirdi. Gül'e Meclis'te yaptığı açılım konuşmasının çok eleştirildiği hatırlatılınca, "Meclis'te yaptığım konuşmanın arkasındayım. Başka birisinin hazırladığı metni okumadım. Kendi hazırlandığım ve üzerinde çok fikir yürüttüğüm bir konuşma oldu" dedi. Gül, yaşanan olayların açılım sürecini nasıl etkileyeceğine yönelik bir soruya, terörle mücadelenin; kısa, orta ve uzun vadeli planları olduğunu belirterek, "Uzun vadeli plan; terör örgütünü tecrit etmektir. Demokrasi terör örgütünü halktan tecrit eder. Terör örgütü ise halkla bütünleşmek, halkı istismar etmek ve zehirlemek ister" dedi.