PKK üstlendi DTP sarsıldı

DTP lideri Ahmet Türk, daha önce "provokasyon" olarak değerlendirdiği, 7 askerin şehit olduğu saldırıyı PKK'nın üstlenmesi üzerine "Üzgünüm" de

Cuma 11.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009
ABONE OL
Hafta başında Tokat'ın Reşadiye ilçesinde 7 askerin şehit olduğu, 3 askerin de yaralandığı saldırıyı PKK üstlendi. Açıklamada, eylemi Tunceli bölgesindeki bir birimin kendi inisiyatifini kullanarak gerçekleştirdiği duyuruldu. Nisan ayından beri uygulanan 'eylemsizlik' kararına atıfta bulunulan PKK açıklamasında, saldırıya gerekçe olarak devam eden operasyonlar, Kürt halkı üzerindeki baskılar, Öcalan'ın yaşam koşulları ve Diyarbakır'daki gösteriler sırasında ölen Aydın Erdem'ın ölümü gösterildi. PKK'nın Tokat'ta 7 askerin şehit olduğu olayları üstlenmesi, daha önce saldırıyı barış sürecine yönelik bir provokasyon olarak değerlendiren DTP'yi de zor durumda bıraktı. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, "Üzgün olduğumu söylemek istiyorum. Geçmişte yapılan konuşmalarımın arkasındayım. Yaşama hakkına yönelik, şiddete yönelik şeyleri tasvip etmediğimizi baştan beri söyledik. Açık açık nereden gelirse gelsin katılmıyoruz" diye konuştu. DTP Muş Milletvekili Yaman da, faillerin bir an önce bulunması çağrısında bulunurken "Kabul edilecek olay değil. Şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu söylüyoruz. O kişiler oradaysa bu devletin gücü kuvveti orayı didik didik arayarak faillerini bulmalı. Taşeron da olabilirler. Bu olay beni gerçekten üzdü. 7 askerden 2'si kapı komşum, köylüm" dedi. DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş da şunları söyledi: "Yaşam hakkı kutsaldır. Nereden veya nasıl, kim tarafından yapılırsa yapılsın savunulamaz dedik. Dolayısıyla hangi örgütün üstlendiğine göre DTP'nin tavrı ve bu konudaki yaklaşımı değişmez. 33 asker olayı barışa giden süreci kesmişti. Şimdi siyasetçiler bunun 33 asker olayına dönüşmemesi için daha fazla görev üstlenmelidir" değerlendirmeni yaptı.

CUMA BEKLENTİSİ ZAYIFLADI
Öte yandan Anayasa Mahkemesi, DTP'nin kapatma davasını dün de görüşmeyi sürdürdü. 3'üncü gün görüşmeleri 10 saat sürdü. Yüksek Mahkeme'nin kararının cuma günü (bugün) çıkmasına ilişkin beklentilerin de zayıfladığı belirtildi.