PKK'nın 'inisiyatif' eylemleri

Cuma 11.12.2009
ABONE OL
PKK, daha önce de bazı eylemleri ya üstlenmedi ya da 'inisiyatif' açıklamasıyla üstlendi. Örgüt bu eylemlerde 'karargâhın emri olmaksızın, yerel birimler kendi inisiyatifleriyle yaptı' dedi.
3 Ocak 2008'de PKK'nın dağ kadrosundan Erdal Polat, Diyarbakır'daki bir dershanenin önüne park ettiği araçta bulunan bombayı askeri servis aracının geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlattı. Patlama sonunda 6'i öğrenci 7 kişi hayatını kaybederken, 66 kişi ise yaralandı. Polat'ın günler sonra eylemi 'inisiyatif kullanarak' gerçekleştirdiği duyuruldu.
29 Nisan 2009'da Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında zırhlı askeri aracın geçişi sırasında mayınlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 9 asker şehit oldu. Günler önce 'tek taraflı eylemsizlik' kararını duyurmuş olan PKK'dan eylemle ilgili, 'operasyonlara tepki olarak yerel güçlerimizin inisiyatifiyle yapıldı' açıklaması geldi.
12 Eylül 2006'da Diyarbakır'ın Bağlar semti Koşuyolu caddesinde termos bomba patladı. Patlamada 7'si çocuk 10 kişi can verdi. Olayın 'bir örgüt üyesinin inisiyatifiyle yapıldığı' açıklandı. Örgüt çeşitli platformlarda ailelerden özür diledi.